menu
QAmmunity.org
Answers by Dadhi
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Answers by Dadhi
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Dadhi
Filter
User Dadhi
Recent activity
All questions
All answers
How Math fits into my daily life/career/world?
answered
Dec 20, 2024
Mathematics
high-school
0
votes
162k
views
A new resident enters the nursing home with a long list of nutrition related problems. As the dietitian, which problem should you address first? 1) Malnutrition 2) Food allergies 3) Obesity 4) Diabetes
answered
Nov 16, 2024
Medicine
college
4
votes
28.2k
views
Previous Activity Solving an Equation with Variables on Both Sides Solve the equation. 5x + 6 = 2(2x-3) X = !!! G 2
answered
Nov 9, 2024
Mathematics
college
2
votes
152k
views
Need HELP FAST!! Match the following. Match the items in the left column to the items in the right column. 1 . scribes Jewish religious group that denied existence of angels 2 . Philip deacon and evangelist
answered
Oct 26, 2024
History
high-school
2
votes
172k
views
How many states are part of the contiguous United States? Which states are not contiguous
answered
Jun 26, 2024
Geography
college
4
votes
187k
views
Which Hot Ingredient is not stirred every 10 minutes? Why?
answered
Feb 18, 2024
Geography
high-school
4
votes
60.3k
views
Do a majority of us adults believe raising the minimum wage will help the economy, or is there a majority who do not believe this? a rasmussen reports survey of 100 us adults found that 45% believe it
answered
Feb 17, 2024
Business
high-school
0
votes
196k
views
What is 37/100 + 4/10 =
answered
Jan 27, 2024
Mathematics
high-school
1
vote
120k
views
What is "overfishing"? Catching fish faster than they can replenishCatching fish from the top of the food chainFishing out of seasonCatching more fish than what people eat
answered
Oct 9, 2023
Biology
college
5
votes
173k
views
Monarch butterflies overwinter in Mexico and fly to the southern United States in the spring to breed. What are the butterflies doing? A. emigrating from the United States B. hibernating in the United
answered
Sep 7, 2023
Biology
college
4
votes
42.2k
views
go to your local grocery store and observe how the products on the shelves are organized.write a paragraph comparing how food products are oraganized in the store and how elements are organized in the
answered
Aug 16, 2023
Social Studies
college
12
votes
72.5k
views
Use the graph to answer the question.What led to the increase in steel consumption seen on the graph? a.More building construction is needed to provide for the needs of people. b.More people started mining
answered
May 5, 2023
Chemistry
middle-school
4
votes
123k
views
Completa el plato del buen comer RESPONDAN PORFA
answered
Mar 18, 2023
Spanish
high-school
6
votes
217k
views
Nick has $7.00. Bagels cost $0.75 each, and a small container of cream cheese cost $1.29. How many bagels can Nick buy?
answered
Jan 2, 2023
Mathematics
high-school
1
vote
193k
views
There is evidence to support his claim. A. little of B. few C. a few D. little
answered
Aug 14, 2022
English
high-school
4
votes
140k
views
1.2 x 10^19 x 5.88 x 10^12 This is scientific Notation I need this urgent please give good explanation
answered
May 14, 2022
Mathematics
college
2
votes
48.5k
views
Which one of the following statements about electric current is correct? - Current is calculated as the amount of charge that pass a point on a circuit per time. - Current is calculated as the amount of
answered
Apr 18, 2022
Physics
college
4
votes
147k
views
Create a SWOT/SWOC analysis of one of the following companies. ALDI LIDL Penneys/Primark Coca Cola Audi Tesco Dunnes Stores IKEA Topshop JD Sports
answered
Feb 28, 2022
Business
high-school
3
votes
144k
views
How did damage to the U.S. Pacific Fleet at Pearl Harbor affect how the war was fought? A. The U.S. developed a new strategy based on the use of aircraft carriers. B. The U.S. turned its war efforts toward
answered
Jan 17, 2022
History
high-school
6
votes
141k
views
Ms. Gibson bought her son a shake after school. (each shake is 2$) she ordered a Coke for herself. (each coke is $1) How much did Ms. Gibson have to pay for the drinks?
answered
Dec 13, 2021
Mathematics
high-school
5
votes
5.1k
views
Page:
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org