menu
QAmmunity.org
Answers by DLunin
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Answers by DLunin
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by DLunin
Filter
User DLunin
Recent activity
All questions
All answers
Mel cuts 8 pizzas into ninths 2/3 of the slices were eaten how many slices remained
answered
Jul 3, 2022
Mathematics
college
3
votes
105k
views
Which part of a lyric poem is most helpful for finding the palms theme? Answers. 1. It’s title 2. It’s first line 3. It’s setting 4. It’s rhymes
answered
May 5, 2022
English
high-school
6
votes
168k
views
A sphere with surface area of 154cm² is fit exactly in cubical box, Use π 22/7 what is the volume of the box A.147 B.154 C.216 D.343
answered
Mar 30, 2022
Mathematics
high-school
4
votes
9.9k
views
Select the correct answer. What is the value of x in the triangle?
answered
Mar 4, 2022
Mathematics
high-school
5
votes
179k
views
Multiply. (x - 2)(x + 3)
answered
Jan 21, 2022
Mathematics
high-school
0
votes
15.8k
views
Help pls, i don’t get it
answered
Jan 17, 2022
Mathematics
high-school
5
votes
61.0k
views
A kilogram weighs (at the earth's surface, e.g., the grocery store) approximately: a. 5.5 pounds b. 1.5 pound c. 10 pounds d. 2.2 pounds
answered
Dec 29, 2021
Chemistry
high-school
2
votes
107k
views
The human body is made up of about 100 trillion cells. A certain percentage of these cells are in fact independent microorganisms known as the human microbiome. What percentage of our bodies is made up
answered
Dec 18, 2021
Biology
high-school
0
votes
201k
views
The goal in a command economy is economic __________. A. equality B. growth C. freedom D. diversity Please select the best answer from the choices provided A B C D
answered
Oct 27, 2021
History
high-school
3
votes
67.2k
views
A copy machine can print 480 copies every 4 minutes. A teacher printed 720 copies. How long did it take to print?
answered
Aug 14, 2021
Mathematics
college
5
votes
140k
views
Can someone please help me with these two questions
answered
Jul 4, 2021
Mathematics
high-school
3
votes
200k
views
Find the unit rate. Round to the nearest hundredth, if necessary. $140 for 13 ft2 the unit rate is:
answered
May 28, 2021
Mathematics
college
1
vote
193k
views
Sanders, a 62-year-old single individual, sold his principal residence for the net amount of $500,000 after all selling expenses. Sanders bought the house 15 years ago and has occupied it until it sold.
answered
May 16, 2021
Business
college
4
votes
55.8k
views
What is the approximate sum of this series? multiple choice
answered
May 10, 2021
Mathematics
high-school
3
votes
31.5k
views
Write a function randomWalk(...) which simulates one path (or trajectory) of a simple symmetric random walk with 2N time steps (i.e. from 0,1,2,...,2N) starting at ????0=0 . Input: lengthOfRandomWalk =
answered
Mar 20, 2021
Computers and Technology
college
2
votes
7.2k
views
Traditional Pueblo homes have _____________ a. lower story rooms that do not have exterior doors or windows. b. patios for work and cooking. c. a structure made of adobe bricks. d. all of the above.
answered
Mar 10, 2021
History
college
2
votes
165k
views
Los mayas todavía viven en Cerén. True False
answered
Feb 22, 2021
Spanish
middle-school
0
votes
140k
views
!!!!! You've decided to go into law enforcement as a career. Explain in Spanish what part of law enforcement you want to practice and why you want to fight crime. *Note: This is a practice activity. Completing
answered
Nov 10, 2020
Spanish
middle-school
6
votes
103k
views
What Florida town was an English settlement until the New Spanish troops defeated it?
answered
Oct 28, 2020
Spanish
middle-school
4
votes
84.2k
views
What changes occurred in the French government as a result of the Revolution
answered
Jul 7, 2020
Biology
middle-school
3
votes
159k
views
Page:
« prev
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org