193k views
2 votes
Find the unit rate. Round to the nearest hundredth, if necessary.

$140 for 13 ft2
the unit rate is:

User Manoj Rana
by
4.8k points

1 Answer

1 vote
The unit rate is: $10.77 per square feet

Explanation: You divide 140 by 13 and round to nearest hundredth.
User DLunin
by
5.2k points