menu
QAmmunity.org
Questions by Chrisdinn
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Questions by Chrisdinn
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Chrisdinn
Filter
User Chrisdinn
Recent activity
All questions
All answers
I need help with this question
asked
Sep 26, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
21
votes
171k
views
How much must be deposited today into an account in order to save $70000in 8 years with annual compounding and an apr of 7%
asked
Sep 9, 2023
Mathematics
college
1
answer
5
votes
172k
views
How does Cronkite think the war will end? why?
asked
Jul 24, 2023
History
high-school
2
answers
5
votes
207k
views
15)The trajectory of a lacrosse ball thrown from a stick is given by the equationh=-16 + 110t + 7a) What is the starting height of the ball in its trajectory?b) What is the original upward velocity of
asked
Jun 14, 2023
Mathematics
college
1
answer
1
vote
99.2k
views
¿Cuál es el evento complementario al Evento A= {2, 4, 6} en el experimento de lanzar un dado?
asked
May 10, 2023
Mathematics
college
1
answer
5
votes
72.6k
views
What is the use of this agriculture machine?
asked
Dec 26, 2022
Business
high-school
2
answers
16
votes
191k
views
In Passage 1, how does the story's setting of a jazz club lead Parker to explain his "big dream"?
asked
Oct 27, 2022
English
college
2
answers
1
vote
137k
views
How does committees and political parties operate?
asked
Jul 1, 2022
Law
college
1
answer
18
votes
137k
views
Explain the cause of daily tides. What human activities do the tides affect and how?
asked
Feb 4, 2022
Geography
high-school
1
answer
5
votes
209k
views
Scale factor of 2 to 3.5 inches
asked
Sep 17, 2021
Mathematics
college
1
answer
0
votes
213k
views
Lamar bought a 6-kilogram can of pistachios for $6.90. What is the unit price? A $1.90 B) $1.30 C$1.10 D $1.15
asked
Aug 17, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
120k
views
A bicycle manufacturing company makes a particular type of bike. Each child bike requires 4 hours to build and 4 hours to test. Each adult bike requires 6 hours to build and 4 hours to test. With the number
asked
Jul 4, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
5
votes
32.3k
views
Oh yeah guys this has been a very eventful day today. DId I mention I got my period today? Like when I wiped i found blood and I almost screamed out of horror. Then I remebered im a girl.
asked
Feb 15, 2021
Mathematics
high-school
2
answers
5
votes
103k
views
Which of the following is an example of a medium for a visible light wave? A. air B. electrons C. green light D. blinds on a window
asked
Jan 18, 2021
Physics
middle-school
2
answers
0
votes
29.9k
views
Flavor Food Company distributes to consumers coupons which may be presented (on or before a stated expiration date) to grocers for discounts on certain products of Flavor. The grocers are reimbursed when
asked
Sep 4, 2020
Business
college
1
answer
0
votes
18.3k
views
Name 3 planes that intersect at point O
asked
Jun 19, 2020
Mathematics
middle-school
1
answer
5
votes
26.9k
views
9)9.79 What’s 9 divided by 9.79
asked
Feb 13, 2020
Mathematics
middle-school
1
answer
1
vote
32.4k
views
The wings of owls and quails are similar because they have a similar
asked
Oct 22, 2019
Biology
high-school
2
answers
2
votes
227k
views
Es ist sechs Uhr in Deutschland. Wieviel Uhr ist Es in New York? A) zwei Uhr B) drei Uhr C) fünf Uhr D) zwölf Uhr Please help me!!
asked
Jul 9, 2019
German
middle-school
2
answers
1
vote
158k
views
Which is the smallest of the Middle Colonies?
asked
Jun 21, 2019
History
college
2
answers
0
votes
44.5k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.9m
questions
7.7m
answers
Search QAmmunity.org