menu
QAmmunity.org
Answers by CharlesC
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Answers by CharlesC
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by CharlesC
Filter
User CharlesC
Recent activity
All questions
All answers
Plsss help!!!!!!! #3 #4
answered
Dec 11, 2023
Mathematics
college
6
votes
24.0k
views
NEED HELP ASAP 25 pointsWhich equation best describes the data in the table?x y-2 -41 -73 1 6 28options:a. y=x-2b. y=3x-4c. y=x^2-8d. y=2x^2-3
answered
Aug 26, 2023
Mathematics
high-school
5
votes
69.3k
views
Janelle has one dime and several nickels in her coin purse. The table below describes the relationship between the number of nickels, n, and the total value of the coins in her coin purse in cents, c.
answered
Jul 2, 2023
Mathematics
high-school
8
votes
31.3k
views
Explain how the graph of each given function is a transformation of the graph of
answered
May 30, 2023
Mathematics
college
4
votes
10.9k
views
Which of the following is an example of a flexibility activity? Doing yoga Lifting weights Running Swimming
answered
Feb 24, 2023
Health
high-school
3
votes
92.3k
views
A truck is carrying passion fruit juice, cherry juice, and mango juice bottles in a ratio 1:2:7. If there are 34 cherry juice bottles, then how many nango juuce bottles are there?
answered
Dec 10, 2022
Mathematics
college
8
votes
91.9k
views
Lee grows 24 centimeters in 4 years. At that rate, how many centimeters would he grow in 5 years?
answered
Dec 1, 2022
Mathematics
middle-school
5
votes
60.4k
views
HELP I NEED HELP! ON THIS SCIENCE WORK! I NEED HELP QUICK!
answered
Oct 26, 2022
Social Studies
middle-school
3
votes
16.8k
views
I JUST NEED TUESDAY! On monday joe found a $1 bill, 4 quarters, and 3 dimes. On tuesday joe finds 3 time as much money. How much money did jow find on monday and tuesday in total?
answered
Sep 14, 2022
Mathematics
middle-school
4
votes
26.2k
views
When somethhing is summarized, or important information is given briefly, you can say it has been
answered
Sep 5, 2022
English
college
0
votes
13.1k
views
7. Which of the following does not describe the prosperity of the West African kingdoms through trade?
answered
Aug 12, 2022
History
high-school
5
votes
15.3k
views
Put the following sentences in order .
answered
Jun 22, 2022
Spanish
high-school
7
votes
118k
views
Find the missing information. Round to the nearest tenth.
answered
Jun 14, 2022
Mathematics
high-school
1
vote
10.0k
views
Bananas are on sale at four different grocery stores. which store offers the lowest unit rate for bananas in dollars per pound? Food Queen- $3.60/ 6 pounds Grocery smart- $/4 and 1/2 pound Fresh Farm-
answered
May 24, 2022
Mathematics
college
9
votes
34.9k
views
Solve 3(4b – 2) = -6 + 12b
answered
Mar 28, 2022
Mathematics
college
4
votes
176k
views
0.4x + 3 = 0.2(3x+1) - x Solve for x
answered
Mar 15, 2022
Mathematics
high-school
1
vote
125k
views
PLSSS IM IN A TEST THANK YOU how did the car companies produce during world war ll a. airplanes and tanks b. military uniforms and helmets c. guns and ammunition d. food and first aid supplies
answered
Feb 21, 2022
History
high-school
0
votes
112k
views
6H20 How many H2O molecules is this?
answered
Nov 26, 2021
Biology
high-school
4
votes
118k
views
What goal did the delegates have at the start of Philadelphia convention
answered
Sep 5, 2021
History
middle-school
2
votes
1.2k
views
tock is trading at $100 and you buy a put option on it with one year to expiration and a strike price of $110. The put premium is $15. What is the maximum profit you can make on this put option if you
answered
Jun 8, 2021
Business
college
4
votes
63.4k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.2m
questions
6.8m
answers
Search QAmmunity.org