menu
QAmmunity.org
Recent activity by Chalo
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Recent activity by Chalo
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Recent activity by Chalo
Filter
User Chalo
Recent activity
All questions
All answers
In which colonial region did poor soil result in people having occupations other than farming; including fishing, lumbering and shipbuilding?"
asked
Sep 17, 2024
History
high-school
1
answer
38.5k
views
P⁴ * p³ without expontents
answered
Jun 3, 2024
Mathematics
high-school
1
answer
158k
views
If x and y are positive integers less than 20 for which x⋅y⋅xy=76, what is the value of x⋅y? a) 1 b) 2 c) 4 d) 8
answered
Jun 2, 2024
Mathematics
high-school
1
answer
203k
views
Mr. Reginer's class has been struck with hiccups. Three of the students track their number of hiccups over time
asked
May 24, 2024
Mathematics
high-school
1
answer
218k
views
MAOI inhibitor what of the following foods should the nurse instruct the client to avoid?
asked
Apr 3, 2024
Medicine
college
1
answer
233k
views
True or False: Understanding the interaction between an older person and the social, physical, and psychological environment is essential for successful assessment and treatment of mental disorders in
answered
Feb 25, 2024
Social Studies
high-school
1
answer
165k
views
What is an autobiographical/biographical narrative and what is the structure of it?
asked
Jan 4, 2024
English
college
1
answer
104k
views
What are the primary and secondary colors ..................
answered
Nov 15, 2023
Arts
high-school
2
answers
164k
views
Jared buys 6 fishing poles. Each fishing pole costs $31. How much does Jared spend?
answered
Nov 12, 2023
Mathematics
college
2
answers
97.7k
views
QUESTIONS A bushel is equal to eight gallons and a peck is one-fourth of a bushel. If the price is $20 per peck, what is the cost per gallon?
answered
Oct 10, 2023
Mathematics
college
1
answer
153k
views
Joes dad weighs 140 pounds more than joe. their combined is 336 pounds. how much does his dad weigh?
asked
Aug 18, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
198k
views
The product of a number and 7 less than the number is 260. Find the numbers.
asked
May 15, 2023
Mathematics
college
1
answer
105k
views
Which of the following is NOT a chemical change/reaction? Question 3 options: 2 liquids are combined, and a solid precipitate is formed phase/state change (solid, liquid, gas) production of gas bubbles
answered
May 10, 2023
Physics
high-school
1
answer
138k
views
4) Employees at The Shoe Shack get a 25% discount when they buy a pair of shoes at the store. Theo wants to buy a pair of shoes with a regular price of $48. What is the discount on a pair of shoes with
asked
May 10, 2023
Mathematics
college
1
answer
65.0k
views
“Perform the indicated operation”(X+4)(x^2 +7x+1)
answered
Mar 17, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
130k
views
Push ups focus on which muscle region of the body? O abdominal O back chest O calves
answered
Mar 9, 2023
Health
high-school
1
answer
37.9k
views
What is "direct action"
asked
Feb 21, 2023
History
college
2
answers
160k
views
Which of these sets of triangles are congruent according to the hypotenuse leg congruency postulate? Can someone tell me the answer to this please
answered
Nov 24, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
10.8k
views
please help me with this science question, please only answer if you know the answer. also help me asap, thanks
answered
Nov 7, 2022
Chemistry
middle-school
2
answers
60.8k
views
Which phrase describes the expression 505n ?
asked
Nov 3, 2022
Mathematics
college
1
answer
105k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
8.4m
questions
11.1m
answers
Search QAmmunity.org