menu
QAmmunity.org
Answers by Cbst
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Answers by Cbst
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Cbst
Filter
User Cbst
Recent activity
All questions
All answers
It costs $2.60 to buy a 1/2 pound of gummy worms. How much would it cost to buy 2.25 pounds?
answered
Oct 30, 2021
Mathematics
high-school
3
votes
187k
views
A family is another name for a on the periodic table of elements.
answered
Oct 24, 2021
Chemistry
middle-school
3
votes
218k
views
Mishoe Corporation has provided the following contribution format income statement. Assume that the following information is within the relevant range. Sales (1,000 units) $ 50,000 Variable expenses 32,
answered
Sep 8, 2021
Business
college
4
votes
45.1k
views
Find the slope of the line that contains (2,5) and (12, -10)
answered
Aug 27, 2021
Mathematics
high-school
2
votes
182k
views
Perceptual sets are the result of _____, which people form to organize and interpret unfamiliar information.
answered
Aug 26, 2021
History
high-school
2
votes
42.5k
views
When Nike attempts to get close to its customers at the local level by sponsoring local school teams and providing shoes, equipment, and clothing to many of them, Nike is using which of the following marketing
answered
Aug 24, 2021
Business
high-school
4
votes
200k
views
A football team lost 9 yards during a play. The team had a combined gain or loss of 0 yards after the next play. What integer represents the yards gained or lost on the next play? Show this on the number
answered
Jun 24, 2021
Mathematics
high-school
1
vote
173k
views
Write 4.135135 as a fraction
answered
Jun 9, 2021
Mathematics
middle-school
2
votes
23.2k
views
Jill had $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10 left. How much did each pencil cost? *
answered
May 23, 2021
Mathematics
high-school
4
votes
137k
views
10. Emmilynn gets paid $975 each month. If she opens a savings account with a $100 check she received for her birthday and deposits her pay checks each month after that, write a function for the total
answered
May 22, 2021
Mathematics
high-school
0
votes
16.9k
views
Jen is sewing together fabric rectangles to make a bookmark width 10 cm 9 cm length 3 cm What is the area of the bookmark? A) 27 cm2 B) 30 cm2 C) 57 cm2 D) 60 cm2
answered
May 8, 2021
Mathematics
college
1
vote
15.9k
views
I need helppppppppppp
answered
Mar 8, 2021
Biology
high-school
3
votes
41.9k
views
Find X such that f(x)=0 for f(x)= -2x^2-x
answered
Feb 24, 2021
Mathematics
college
6
votes
9.2k
views
At a basketball game, a vender sold a combined total of 246 sodas and hot dogs. The number of sodas sold was two times the number of hot dogs sold. Find the number of sodas and the number of hot dogs sold.
answered
Dec 27, 2020
Mathematics
middle-school
4
votes
198k
views
PLEASE HELP ME! For exercises 2-5, what is the best estimate for each product or quotient? Use compatible numbers. 8.3 x 4.9 = 12.1 x 2.95 = 60.94 ÷ 5.7 = 32.79 ÷ 3.1 =
answered
Apr 10, 2020
Mathematics
middle-school
3
votes
132k
views
3^3 - 5 x 9 + 6 - 29
answered
Mar 18, 2020
Mathematics
middle-school
6
votes
86.1k
views
Share 24 in the ratio 6:2:3
answered
Mar 17, 2020
Mathematics
middle-school
7
votes
16.0k
views
You are one of 20 people entering a contest what is the probability that your name will be drawn first
answered
Jan 23, 2020
Mathematics
middle-school
7
votes
26.3k
views
What is a sound device in poetry?
answered
Dec 3, 2019
English
high-school
5
votes
119k
views
What emblems does theseus carry on his banner and coat-of- arms?
answered
Nov 16, 2019
Biology
high-school
3
votes
18.0k
views
Page:
« prev
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org