menu
QAmmunity.org
Questions by CXJ
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Questions by CXJ
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by CXJ
Filter
User CXJ
Recent activity
All questions
All answers
PAM is a valid, highly reliable, unidimensional scale that reflects a developmental model of activation. True or False
asked
Oct 12, 2024
Social Studies
high-school
1
answer
1
vote
185k
views
If the EMT could initially only take two pieces of equipment to the side of a patient in cardiac arrest, which of the following should he or she select? A) AED and suction device B) AED and oxygen cylinder
asked
Aug 2, 2024
Medicine
college
1
answer
1
vote
202k
views
1. If we had a large 16 inch pizza for $14, what is the price per square inch? $0.07 $0.09 $0.14 $0.25 2. If we had a medium 14 inch pizza for $12, what is the price per square inch? $0.07 $0.09 $0.14
asked
Jul 9, 2024
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
124k
views
Government and the Economy Unit Test Match the definition with the term provided. Drag each term to the correct location. (2 points) The interest rate banks charge each other for overnight lending. The
asked
Jul 9, 2024
Social Studies
college
1
answer
3
votes
137k
views
HELPPPP ME PLEASE I DONT UNDERSTAND
asked
Jun 1, 2024
Mathematics
high-school
1
answer
2
votes
66.6k
views
To what extent do Macbeth and Lady Macbeth really "understand" each other?
asked
Apr 28, 2024
English
college
1
answer
3
votes
119k
views
unlike the us, why were the spanish more tolerant of the african slaves thus creating the unique ethnic mixes?
asked
Apr 9, 2024
Social Studies
high-school
1
answer
2
votes
217k
views
The height of a door is 1.5 feet longer than its width, and its front area is 1516.5 square feet. Find the width and height of the door.
asked
Dec 19, 2023
Mathematics
college
1
answer
2
votes
38.8k
views
It takes Leo 18 minutes to finish reading 4 pages of a book. How long does it take him to read 30 pages?
asked
Jun 23, 2023
Mathematics
college
1
answer
0
votes
62.0k
views
What percentage of the Spanish population live in cities? A:50% B:65% C:80% D:95%
asked
Mar 17, 2023
Spanish
high-school
2
answers
2
votes
102k
views
Which of the following statements about the Qin dynasty’s accomplishments is true? A. They were the first dynasty to create bronze metalwork. B. They were the first dynasty to create iron metalwork. C.
asked
Nov 21, 2022
Social Studies
college
2
answers
14
votes
61.6k
views
Defense Spending On the graph, during which decade did U.S defense purchases reach their highest point? __________. What was the differences between U.S defense purchases in 1950 and 1969? __________.
asked
Oct 8, 2022
History
college
2
answers
2
votes
105k
views
The breakfast special served at Pancake Heaven includes 2 eggs and 1 waffle. Last week, 333 people were served the breakfast special. Based on that amount, how many eggs are needed for the number of breakfast
asked
Sep 27, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
11
votes
92.2k
views
What is the value of u?.........
asked
Apr 26, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
18
votes
72.9k
views
What is - 2/4 simplified
asked
Apr 26, 2022
Mathematics
high-school
2
answers
3
votes
131k
views
PLEASE HELP ASAP. Don’t send a link just put the answer. I’ll give brainpower to whoever answers!!!!!
asked
Mar 5, 2022
Mathematics
college
1
answer
1
vote
103k
views
Please help my son with this he's struggling
asked
Feb 1, 2022
Social Studies
college
1
answer
6
votes
73.3k
views
4. What number is 16% of 44 n = 16 x 44 (n = 704) 044 = 0.16 x n (n = 275) O n = 0,16 x 44 (n = 7) 0.16 = n x 44 (n = 0.4)
asked
Jan 1, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
17
votes
135k
views
r Flag For Review A certain city with a population of 132,000 is to be divided into 11 voting districts, and no district is to have a population that is more than 10 percent greater than the population
asked
Oct 11, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
1
vote
150k
views
John and 2 friends are going out for pizza for lunch. They split one pizza and 3 large drinks. The pizza cost $12.50. They spend a total of $16.85. Write an equation to represent the problem. Find the
asked
Aug 20, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
77.9k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org