menu
QAmmunity.org
Answers by Brtgmaden
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Answers by Brtgmaden
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Brtgmaden
Filter
User Brtgmaden
Recent activity
All questions
All answers
How did the Neolithic revolution impact the world negatively?
answered
Jan 24, 2021
History
high-school
6
votes
118k
views
Every persons body is diffrent , A) but every vehicals cabin is the same B) and every vehicular cabin layout is diffrent
answered
Jan 18, 2021
Law
college
1
vote
203k
views
Banks and other financial institutions engage in financial intermediation, which 1) A) can hurt the performance of the economy. B) has no effect on economic performance. C) can benefit economic performance.
answered
Sep 28, 2020
Business
high-school
6
votes
201k
views
Sofia has a collection of nickels, dimes, and quarters. She has two fewer nickels than quarters, and the number of dimes is one more than twice the number of quarters. If her total amount of money is $3.
answered
Sep 18, 2020
Mathematics
middle-school
4
votes
148k
views
All of the following are true with regards to activity-based costing for service businesses except a. the multiple department factory overhead rate method may lead to distortions of costs. b. activity-based
answered
Jul 13, 2020
Business
college
6
votes
194k
views
Subtract. $6.50 - $3.00 =
answered
Jan 2, 2020
Mathematics
middle-school
6
votes
136k
views
The graph below shows the salmon population, in thousands of pounds, in the Columbia River, from 1866 to 1983. Based on the graph, which of these conclusions is most likely correct? Select one: a. The
answered
Dec 1, 2019
Physics
high-school
6
votes
192k
views
The ratio of apples to bananas in a bowl of fruit is 2:5 if there are 49 total pieces of fruit in the bowl how many are apples
answered
Oct 13, 2019
Mathematics
middle-school
2
votes
27.5k
views
A teacher plans to buy 5 pencils for each student in her class. Pencils come in packages of 18 and cost $1.99 per package. What is the cost per pencil?
answered
May 18, 2019
Mathematics
college
2
votes
221k
views
What are the definitions of each property of addition and an example
answered
Feb 26, 2019
Mathematics
middle-school
7
votes
14.8k
views
Page:
« prev
1
2
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
6.0m
questions
7.8m
answers
Search QAmmunity.org