menu
QAmmunity.org
Questions by Brijesh Masrani
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Questions by Brijesh Masrani
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Brijesh Masrani
Filter
User Brijesh Masrani
Recent activity
All questions
All answers
Solve for x: x^2-6x+13=0
asked
Aug 24, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
23
votes
168k
views
find the unit price A) $3.19 170g (6oz)B) $3.12 170g (6oz)C) $5.49 170g (6oz)give the answer cents per unit size and round to the nearest hundredth what is better deal
asked
May 13, 2023
Mathematics
college
1
answer
4
votes
201k
views
What ordered pairs are the solutions of the system of equations shown in the graph below?
asked
Apr 18, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
5
votes
8.8k
views
Select the correct answer. A linear function on a coordinate plane passes through (minus 3, 2), (0, 4), and (3, 6) Which equation describes the line graphed above? A. B. C. D.
asked
Mar 18, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
43.5k
views
Sadness, death, isolation, are words that first come to mind when you face death right in its eyes. Dose this sentence make sense? and what does it mean to you?
asked
Dec 10, 2022
English
high-school
1
answer
21
votes
171k
views
3 x 7/8 I need help with this I do not understand if anyone knows tell me
asked
Nov 23, 2022
Mathematics
college
2
answers
6
votes
102k
views
−(x − 7)+ 5/3 = 2(x + 9)
asked
Nov 15, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
1
vote
155k
views
How would you use the unit rate to find the number of cups of dry rice you would need to serve 50 people? the unit rate is 3 people/1 cup of rice.
asked
Aug 16, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
105k
views
If Mars were 10 times closer to the Sun, then the Sun would attract Mars with times (less or more) force.
asked
Jun 3, 2022
Physics
high-school
2
answers
24
votes
87.0k
views
Que significa oppa? veo que lo mencionan muchooo en los doramas
asked
May 2, 2022
Spanish
college
2
answers
9
votes
110k
views
Alisa, a skateboarder, is riding down a hill. If Alisa and the skateboard are considered a single object, what forces are acting on her? Check all that apply.
asked
Apr 3, 2022
Physics
high-school
1
answer
2
votes
6.7k
views
What is the value of 4/15 divided by 2/3
asked
Feb 15, 2022
Mathematics
high-school
2
answers
3
votes
40.1k
views
Imagine you were there in the cyclone. Describe how you felt at the time and why.
asked
Nov 18, 2021
Geography
high-school
1
answer
4
votes
229k
views
Calculate the surface area of the figure below.
asked
Jul 3, 2021
Mathematics
middle-school
1
answer
5
votes
106k
views
Paul’s dog weighs 12 pounds more that Issac’s dog. Together they weigh 50 pounds. How much does Issac dog weigh ???
asked
May 13, 2021
Mathematics
college
1
answer
3
votes
79.8k
views
How the Bill of Rights is supposed to protect defendants from situations like the Scottsboro boys case. What has happened between the time of this case and today that make it less likely this will happen?
asked
May 12, 2021
Law
college
1
answer
2
votes
128k
views
Purchase and Sale of Assets Mr. Atom performed the following transactions: a.Purchased a plot of land for Rs.4,00,000 by cheque. Required;journal entries
asked
Mar 6, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
1
vote
234k
views
Imagine your borther hab an engagement with a girl . draft an invitation card for his marriage
asked
Jan 7, 2021
English
high-school
1
answer
2
votes
190k
views
Fuzzylogic is based on ____________. ?Ground facts ?Experience ?Practice ?Approximation
asked
Jun 21, 2020
Computers and Technology
college
2
answers
5
votes
204k
views
I need someones help!
asked
Feb 9, 2020
Mathematics
high-school
1
answer
1
vote
173k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.1m
questions
6.7m
answers
Search QAmmunity.org