menu
QAmmunity.org
Questions by Biomiha
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Questions by Biomiha
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Biomiha
Filter
User Biomiha
Recent activity
All questions
All answers
You want to migrate mission-critical Oracle E-Biz application to OCI with full control and access to the underlying infrastructure. What is the option that meets this requirement? a) Oracle Cloud Infrastructure
asked
Jan 25, 2024
Computers and Technology
high-school
1
answer
3
votes
53.2k
views
A client has had major abdominal surgery and just returned to the unit from the operating room. The nursing priority is to: A. evaluate the abdominal dressing for drainage. B. complete postoperative assessment.
asked
Jan 23, 2024
Medicine
college
1
answer
0
votes
137k
views
If line a is perpendicular to line b and the slope of line a is 7 whats the slope of line b
asked
Dec 21, 2023
Mathematics
high-school
2
answers
23
votes
234k
views
What is the slope of the line that passes through the points (-5, -7) and (1,-5)
asked
Nov 22, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
82.3k
views
please help this is a homework question (i cant send a picture i don't know how to i'm sorry) it states: Ricardo is considering the following jobs as summer employment.yard work 5 hours per day :$34.50babysitting
asked
Jun 11, 2023
Mathematics
college
1
answer
3
votes
57.5k
views
Please help with algebra!
asked
Mar 20, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
104k
views
Ms. Jefferies bought 4 new tires for her car. The tires cost $35 each and sales tax was 7%. What was the total cost of her tires?
asked
Nov 20, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
8
votes
146k
views
Rafael and his sister bought snacks for movie night. Rafael got 3 boxed candies and 1 bag of chips for $6.99. His sister got 2 bags of chips and 1 boxed candy for $5.98. Find the cost for 1 of each of
asked
Aug 19, 2022
Mathematics
high-school
2
answers
16
votes
4.9k
views
Thirty-five increased by the product of 4 and a number, f, is at least five more than six times a number.
asked
May 19, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
67.0k
views
Match the term to the example Answer Bank: Goods Marketing Services Marketing Mass Marketing Micromarketing Business to Business Macromarketing For Profit Marketing Geographic Marketing Business to Consumer
asked
May 17, 2022
Business
high-school
1
answer
4
votes
125k
views
Joe is revising his essay. Joe is revising for __________
asked
Dec 7, 2021
English
college
2
answers
2
votes
87.0k
views
The spouse of an alcoholic pours all the alcohol in the home down the sink. What type of behavior is evident
asked
Nov 9, 2021
Social Studies
college
1
answer
3
votes
166k
views
HURRY!!!!!!!!!!!!30 points i know its a lot but pls do it Ch. 5 Sec. 2 Comp. Questions What did the disbanding of the continental Army make difficult for the new United States? (2 points)- 2. Why didn’t
asked
Aug 8, 2021
History
college
2
answers
5
votes
93.0k
views
Rectangle N has an area of 5 square units. James drew a scaled version of Rectangle N and labeled it P. What scale factor did James use to go from Rectangle N to Rectangle P
asked
Aug 6, 2021
Mathematics
high-school
2
answers
1
vote
17.0k
views
Which unit rate is the lowest price per ounce? 5 ounces for $1.49 or 12 ounces for $3.59.
asked
Jul 17, 2021
Mathematics
college
1
answer
4
votes
28.9k
views
In which scenario would demand be elastic? A. increased price of a watch brand B. increased price of petrol c. increased price of salt D. increased price of milk
asked
May 27, 2021
Mathematics
college
2
answers
5
votes
174k
views
How did the Soviet-Afghan War impact the Soviet Union, United States and Afghanistan?
asked
Mar 25, 2021
History
middle-school
1
answer
2
votes
179k
views
The function C(x) = 400x – 0.2x2 represents the total costs for a company to produce a product, where C is the total cost in dollars and x is the number of units sold. Which statement is true?
asked
Feb 13, 2021
Mathematics
high-school
2
answers
3
votes
11.0k
views
a tank has a legal capacity of 1200 gallons . How many gallons can you put in the tank to fill it to 90% of its legal capacity. If it already has 300 gallons in it ?
asked
Jun 13, 2020
Mathematics
middle-school
1
answer
2
votes
161k
views
Help me please easy 30pts
asked
May 4, 2020
Mathematics
high-school
2
answers
4
votes
130k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
8.4m
questions
11.0m
answers
Search QAmmunity.org