menu
QAmmunity.org
Answers by Biomehanika
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Answers by Biomehanika
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Biomehanika
Filter
User Biomehanika
Recent activity
All questions
All answers
HELP MEEEEEEEEEEEEEE AWNSER What parts make up a thesis statement? a: Background information and claim b: Transition, claim and three reasons ill give you a hint its not b c: Claim and three reasons d:
answered
Oct 3, 2023
English
college
9
votes
84.6k
views
What is it you would want to find in a friend A Loyalty B Kindness C Intelligence D Braveness
answered
Aug 19, 2023
Business
college
11
votes
88.5k
views
Hi i need help with this problem Bananas cost $2.99 per 35 ounces. Find the unit cost, round to the nearest hundredth.
answered
Feb 27, 2023
Mathematics
college
2
votes
178k
views
I NEED THIS DONE ASAP
answered
Feb 26, 2023
Mathematics
high-school
7
votes
78.5k
views
What information does the special-purpose map of Alexander the Great's empire show you that a regular physical or political map would not? Why would this information be useful to a historian? help me
answered
Oct 7, 2022
History
high-school
3
votes
24.0k
views
A newspaper poll found that 54% of the respondents in a random sample of voters from a district in a city plan to vote for candidate Roberts rather than the candidate running against him. A 95% confidence
answered
Sep 12, 2022
Mathematics
college
3
votes
177k
views
There are certain things we should do. These are not required by law. A free society works well when its people vote, volunteer, and pay attention to current events. What vocabulary word is this?
answered
Sep 6, 2022
History
middle-school
1
vote
108k
views
1. Alejandro bought a television set for $900 and paid a sales tax of 8%. How much did he pay for the television set? 2. Eric went to Best Buy and bought $3000 worth of electronics. The sales tax was 7%.
answered
Jul 28, 2022
Mathematics
high-school
8
votes
71.0k
views
Mr. Yasin paid a total of 9.43 to buy three boxes of cereal. If he paid 3.99 for the 1st box and 2.97 for the 2nd box how much did Mr. Yasin pay for third box of cereal? $4.72, 2.47, 6.96, or 3.54
answered
Jul 20, 2022
Mathematics
high-school
4
votes
134k
views
Please help me pleaseeee
answered
Jun 8, 2022
Mathematics
high-school
4
votes
95.6k
views
How important do you think it is for you personally to avoid coronavirus infection? EXPLAIN YOUR ANSWER PLS .
answered
May 18, 2022
Biology
college
8
votes
174k
views
In the carbon cycle, several processes contribute to the movement of carbon through the ecosystem. For each of the types of movement below, name the process in the carbon cycle that accomplishes it: A.
answered
May 18, 2022
Biology
high-school
4
votes
149k
views
Calculate what the specific heat capacity of an unknown metal is if 394) of heat were released when 15.0 grams of the substance at 96.0°C was cooled to 28.0°C? Formula Reminders q = mCAT q = mHvap q =
answered
Apr 25, 2022
Chemistry
high-school
0
votes
103k
views
Which battle is the first ""confrontation"" between union and confederate forces?
answered
Apr 9, 2022
History
high-school
4
votes
173k
views
PLEASE HELP WITH THIS QUESTION Which has the greatest concentration of just water? A: Water B: Corn Syrup C: Egg
answered
Feb 21, 2022
Chemistry
college
1
vote
106k
views
Find out the quotient -72 ÷ (-2) = ? -72 ÷ 2 = ? 72 ÷ (-2) = ? (Thank you to whoever helps me out )
answered
Feb 14, 2022
Mathematics
college
1
vote
171k
views
Ellos ___________________________ comer una pizza.
answered
Oct 20, 2021
Spanish
middle-school
6
votes
83.4k
views
Callie has a new kitten. The kitten weighs Callie's cat. Together, the cat and the kitten wel equations could be used to find the weight of each an ne kitten weighs 3 pounds less than half the weight of
answered
Sep 15, 2021
Mathematics
middle-school
4
votes
108k
views
5. Twenty-five sixth-grade students entered a math contest consisting of 20 questions. The student who answered the greatest number of questions correctly will receive a graphing calculator. The rules
answered
Aug 13, 2021
Mathematics
high-school
2
votes
41.1k
views
Fabiola is reviewing for the Algebra 1 End-of-Course exam. She made this graph representing a system of inequalities. Select the ordered pairs that represent solutions to the system of inequalities.
answered
Jul 14, 2021
Mathematics
college
4
votes
226k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
6.0m
questions
7.8m
answers
Search QAmmunity.org