menu
QAmmunity.org
Answers by Bhavik Patel
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Answers by Bhavik Patel
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Bhavik Patel
Filter
User Bhavik Patel
Recent activity
All questions
All answers
Molly is making scarves. She bought 3 2/3 yards of fabric. Her total cost was $44. What was the cost per yard?
answered
Mar 21, 2020
Mathematics
college
4
votes
91.4k
views
Which formula is used to calculate the mass of an object if the force and acceleration are known
answered
Dec 14, 2019
Physics
high-school
2
votes
92.6k
views
Mr. torrence teaches high school english in a typical urban area. if the make-up of students in his classes matches the national norm, approximately how many of his students most likely speak a language
answered
Dec 10, 2019
Social Studies
high-school
6
votes
90.0k
views
Read the excerpt below from “At the Hearth” by Laura Esquivel and answer the question that follows. So, suddenly I realized I needed to go back over the path we had taken to highlight the great advances
answered
Jul 2, 2019
English
high-school
2
votes
173k
views
Question 1 of 20 : Select the best answer for the question. 1. Which of the following best describes Huey Long of Louisiana? A. A conservative elitist B. A well-known religious leader C. An authoritarian
answered
Jun 13, 2019
History
college
2
votes
70.2k
views
I don’t get the question number 2. The part where it says “who needs umbrellas?”. ???
answered
May 18, 2019
English
middle-school
1
vote
96.3k
views
[Blank] activities usually appear at the end of your resume and help to depict soft skills such as teamwork and communication that can be related to a position you are applying for.
answered
Jan 26, 2019
Business
high-school
3
votes
188k
views
PLEASE ANSWER QUICKLY!! I CANNOT FIGURE THIS OUT!!!!
answered
Jan 7, 2019
Mathematics
middle-school
2
votes
109k
views
Analyze Willoughby. What kind of tone does Austen use when describing Willoughby? Whom does Austen seem to prefer and what does that say about her and the overall message of her novel? Your answer should
answered
Dec 30, 2018
English
college
3
votes
182k
views
TALK TIME: 1/4 hour : $0.75 What is the unit rate in dollars per hour for Talk time ?
answered
Oct 14, 2018
Mathematics
middle-school
5
votes
133k
views
Under the reign of Louis XIV, the government in France was a/an A. direct democracy. B. representative democracy. C. absolute monarchy. D. dictatorship.
answered
Sep 28, 2018
History
high-school
6
votes
123k
views
The sea wharf restaurant would like to determine the best way to allocate a monthly advertising budget of $1000 between newspaper advertising and radio advertising. management decided that at least 25
answered
May 7, 2018
Business
college
1
vote
225k
views
Given f(x) = the quantity of 4x plus 1, divided by 3, solve for f−1(3). 2 4 6 8
answered
Sep 19, 2017
Mathematics
high-school
2
votes
169k
views
Geographic postponement is directly linked to dependable delivery true or false
answered
Jun 3, 2017
Social Studies
high-school
5
votes
125k
views
Leaf-eating animals of the rain forest would most likely live _____.
answered
Jan 28, 2017
Biology
high-school
2
votes
9.3k
views
Which term describes the amount of heat needed to change 1 kg of a substance from solid to liquid at its melting point?
answered
Dec 27, 2016
Physics
high-school
4
votes
216k
views
Which literal equations are equivalent to F = ma? Choose all answers that are correct. A.m=Fa B.m= f/a C.a=m/F D.a=F/m choose all that are correct
answered
Jan 22, 2016
Mathematics
middle-school
5
votes
66.0k
views
Page:
« prev
1
2
3
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org