menu
QAmmunity.org
Questions by Beyerz
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Questions by Beyerz
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Beyerz
Filter
User Beyerz
Recent activity
All questions
All answers
Voltaire said, "I do not agree with a word you say, but, I will fight to the death for your right to say it." What did he mean and how did he influence our government today?
asked
Oct 28, 2024
History
high-school
1
answer
5
votes
104k
views
Freddy Malins and Miss Ivors are both interesting characters: how so, and what is their significance?
asked
Oct 24, 2024
English
high-school
1
answer
1
vote
44.0k
views
The sides of a triangle are 33, 36, and 18. Use the Pythagorean Theorem to determine if the triangle is right, acute, or obtuse.
asked
Jul 11, 2024
Mathematics
high-school
1
answer
1
vote
69.0k
views
It costs $3.00 for 45 gallons of detergent. What is the cost per gallon of detergent?
asked
Dec 25, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
25
votes
132k
views
Jacob and his buddies paid $35.01 at a football game to buy 9 cheeseburger meals. How much did each cheeseburger meal cost?
asked
Nov 24, 2023
Mathematics
college
1
answer
1
vote
35.2k
views
How do you write 6 tens + 4 ones + 5 tenths + 2 hundredths + 8 thousandths
asked
Oct 28, 2023
Mathematics
college
1
answer
1
vote
201k
views
Ten friends won the grand prize in the raffle. They won a gift card for 2,000 digital song downloads. Use mental math to find out how many songs each of the friends can download if they divide the prize
asked
Mar 9, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
56.1k
views
Put the following equation of a line into slope-intercept form, simplifying all fractions. 12x-20y= 60
asked
Jan 26, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
16
votes
125k
views
It is possible none of the choices is the solution? If I’m wrong, then which one is the correct answer?
asked
Dec 6, 2022
Mathematics
college
1
answer
5
votes
211k
views
steve has 18 more dollors than joe. what the algebraic expression that represents the amount of dollors steve has
asked
Dec 3, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
5
votes
197k
views
Why did you need a permanent magnet? What do you think would happen if you increased the number of permanent magnets? (dc motor)
asked
Nov 14, 2022
Physics
high-school
1
answer
2
votes
47.8k
views
12. An item was sold at a loss of 20%. Had it been sold for Rs. 50 more then, the profit would have been 5%. What is the cost price of the item?
asked
Oct 23, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
81.5k
views
Explain what circumference and area have in common and how they are different.
asked
Jul 25, 2022
Mathematics
college
2
answers
2
votes
193k
views
Anyone know questions 9 and 10
asked
May 9, 2022
Mathematics
high-school
2
answers
4
votes
152k
views
PLEASE HELPPPPP!!!!! THANK YOU TO WHOEVER HELPS :)
asked
May 4, 2022
English
college
1
answer
2
votes
29.7k
views
Which of these is blue? Banana, Blueberry, Apple, or Pear.
asked
Mar 9, 2022
English
college
2
answers
4
votes
4.8k
views
HELP ASAP, right answers
asked
Nov 20, 2021
Mathematics
high-school
2
answers
4
votes
232k
views
Power compression is caused by two things: 1) The heating up of a driver's voice coil which causes the impedance of the speaker to increase. 2) As speakers are pushed harder they near their mechanical
asked
Nov 7, 2021
Physics
high-school
1
answer
0
votes
123k
views
________ tasks are goal-directed activities which link the family to the surrounding society, geared toward obtaining resources while ________ tasks pertain to the creation and maintenance of a set of
asked
Jul 2, 2021
Social Studies
high-school
1
answer
5
votes
26.1k
views
Gravity is affected by the ?
asked
Apr 17, 2021
Physics
high-school
2
answers
4
votes
18.7k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
8.3m
questions
10.9m
answers
Search QAmmunity.org