menu
QAmmunity.org
Answers by Ben Gottlieb
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Answers by Ben Gottlieb
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Ben Gottlieb
Filter
User Ben Gottlieb
Recent activity
All questions
All answers
English colonists often exchanged goods and knowledge with Native Americans. Which words in the sentence are nouns? A) colonists, often, knowledge, Native Americans B) English, often, exchanged, knowledge
answered
Mar 6, 2021
English
high-school
4
votes
169k
views
Work you do for pay is called a _____. service industry diverse workforce job volunteer job
answered
Feb 18, 2021
English
middle-school
3
votes
14.9k
views
A package of 5 pairs of insulated socks costs $36.45. What is the unit price of the pairs of socks?
answered
Feb 15, 2021
Mathematics
high-school
5
votes
228k
views
(HELP PLEASE ITS DUE TODAY) A bottle of water costs $1.50. A bag of pretzels costs $2.99. The total cost of w bottles of water and p bags of pretzels is $14.97. write a equation to represent this situation
answered
Jan 21, 2021
Mathematics
high-school
1
vote
57.2k
views
Anystate Auto Insurance Company took a random sample of 360 insurance claims paid out during a 1-year period. The average claim paid was $1510. Assume σ = $236. Find a 0.90 confidence interval for the
answered
Apr 9, 2020
Mathematics
high-school
3
votes
157k
views
Jack is studying the Art Nouveau Arts and Crafts movement in England. Which statement provides an accurate fact about the Art Nouveau style? A. It refers to photographic images used with large text. B.
answered
Mar 8, 2020
Arts
college
3
votes
15.8k
views
Orlando is mixing nuts and cereal squares to make a party mix. Nuts sell 7$ a pound and cereal squares sell for 4$ a pound. If Orlando wants to make 30 pounds of party mix at a cost of $6.50 a pound, how
answered
Jan 23, 2020
Mathematics
high-school
4
votes
191k
views
The Wilmot Proviso was significant because it *A)successfully banned slavery in the territory acquired from Mexico by the US. *B)allowed slavery in the territory acquired from Mexico by the US. *C)was
answered
Oct 1, 2019
History
high-school
5
votes
13.7k
views
In which case is the first number divisible by the second? Use mental math. 23 by 2 72 by 3 42 by 5 37 by 10
answered
Feb 21, 2019
Mathematics
middle-school
6
votes
181k
views
Page:
« prev
1
2
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.6m
questions
7.3m
answers
Search QAmmunity.org