menu
QAmmunity.org
Questions by Beech
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Questions by Beech
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Beech
Filter
User Beech
Recent activity
All questions
All answers
The nurse is monitoring a client who is taking propanolol. Which assessment finding indicates a potential adverse complication associated with this medication A. Development and complaint of insomnia B.
asked
Mar 20, 2024
Medicine
college
1
answer
5
votes
71.9k
views
At hand-off report the off-going nurse states that the patient demonstrated clonus on her last assessment. What action by the on-coming nurse takes priority? a. Repeat the woman's vital signs. b. Institute
asked
Feb 17, 2024
Health
high-school
1
answer
2
votes
124
views
Imagine that you are the founding entrepreneur of a software company that specializes in developing games for mobile devices. Customer demand for your games has increased so much that over the last year
asked
Feb 12, 2024
Business
high-school
1
answer
4
votes
224k
views
PLEASE HELP ASAP!!! EARTH SCIENCE QUESTION: list the information contained in a seismogram
asked
Jan 9, 2024
Biology
high-school
1
answer
3
votes
50.0k
views
Write cos 32° in terms of sine. cos 32° = sin
asked
Dec 7, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
6
votes
71.9k
views
Select True or False for each statement.
asked
Jun 13, 2023
Mathematics
high-school
2
answers
18
votes
174k
views
Which of the following is not an example of a wave motion?Question 2 options:A) A person dancing.B) An earthquake’s energy travelling through the core of the planet.C) A tsunami event occurring after an
asked
May 8, 2023
Physics
college
1
answer
2
votes
122k
views
For / (x) = 4x+1 and g(x)=x2-5, find
asked
May 5, 2023
Mathematics
college
1
answer
5
votes
197k
views
The ability of materials to act as conductors and insulators is relative. All materials, even those that are commonly classified as insulators, still allow some conduction of heat. For example, ceramic
asked
Feb 23, 2023
Chemistry
high-school
1
answer
22
votes
145k
views
3. If a woman is in an accident and her blood pressure is high immediately afterwards, is this an indication of a health problem?
asked
Feb 4, 2023
Health
high-school
1
answer
16
votes
73.1k
views
Find the value of x that makes the equation true: 3x = 27 x = 6 x = 7 x = 8 x = 9
asked
Nov 2, 2022
Mathematics
college
2
answers
0
votes
213k
views
Hey can yall please help me its 4'1 minuse 1'10
asked
Oct 18, 2022
Mathematics
high-school
2
answers
1
vote
55.9k
views
I dont get this I need help to find the answer: 2x + 4 = -6x - 12
asked
Jul 21, 2022
Mathematics
high-school
2
answers
4
votes
135k
views
Students learned that the job of one body system is to filter out cellular wastes, toxins, and excess water or nutrients. Which body system has this function? * A. Excretory system B. Muscular system C.
asked
Jun 28, 2022
Biology
high-school
1
answer
4
votes
187k
views
Reasoning How would the graph of y = - 3x + 2 change if - 3 were replaced by 4? How would it change if were replaced by 0? Explain.
asked
Apr 4, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
7
votes
173k
views
An electrician has a piece of wire that is 4 and 3/8 cm long. she divides the wire into pieces that are 1 and 2/3 cm long. how many pieces does she have?
asked
Feb 9, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
1
vote
47.3k
views
I will give brianliest!! 20 points. Look at the picture for the question…
asked
Jan 26, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
2
votes
189k
views
Sugar Rounds Donut Shop offers 2 free donuts with every 20 purchased donuts. Sweet Delights Donut Shop offers 3 free donuts with every 30 purchased donuts. Which donut shop offers a greater ratio of free
asked
Jan 25, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
19
votes
165k
views
How did Willy Wonka use his imagination when creating his chocolate factory?
asked
Dec 11, 2021
English
high-school
2
answers
1
vote
111k
views
Explain which is the better value for money a) 250g of spread at $1.85, or B) 500g of spread at $3.10, or C) 1 kg of spread at $5.90,
asked
Nov 28, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
72.4k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
8.4m
questions
11.0m
answers
Search QAmmunity.org