menu
QAmmunity.org
Recent activity by BaltoStar
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Recent activity by BaltoStar
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Recent activity by BaltoStar
Filter
User BaltoStar
Recent activity
All questions
All answers
3. Write a brief paragraph describing the New Imperialism. Be sure to describe what it was, when it occurred, and what motivated it.
asked
Dec 16, 2023
History
high-school
1
answer
172k
views
What is 7 2/3 + 7 2/3
answered
Nov 21, 2023
Mathematics
college
2
answers
52.9k
views
Points scored: 9, 4, 13, 11, 12, 5 What is the median of the points scored?
asked
Oct 25, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
147k
views
So, the uni• What if the regular price of CDs is 5 for $20? What is the unit rate forCDs at the regular price? Explain how you found your answer.Houghton Mifflin Harcourt Publishing Company
answered
Sep 27, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
3.3k
views
Divide. 3/5 ÷ 1 1/4 A.) 1/4 B.) 12/25 C.) 3/4 D.) 2 2/5
answered
Aug 21, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
6.4k
views
Whats a scenario of an ice storm? Be specific
answered
May 27, 2023
Geography
high-school
1
answer
68.7k
views
Which equation would match the table the most?? pls help ☠️☠️
answered
Apr 12, 2023
Mathematics
college
1
answer
42.3k
views
Determine the slope of the line between (-6,13) and (1,11)
answered
Feb 12, 2023
Mathematics
college
1
answer
127k
views
Why do Shakespeare's plays are considered difficult for modern students to understand?
answered
Jan 11, 2023
English
high-school
2
answers
33.9k
views
On a certain day, a bakery produced a batch of rolls at a total production cost of $300. On that day, 4 5 of the rolls in the batch were sold, each at a price that was 50 percent greater than the average
asked
Dec 26, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
98.4k
views
Write a character analysis about "All Fall Down" 2 paragraphs
asked
Dec 12, 2022
English
high-school
1
answer
80.8k
views
An office manager buys 2 office chairs and 4 file cabinets for $380. Next year she buys 4 office chairs and 6 file cabinets for $660. What is the cost of each office chair, c? What is the cost of each
answered
Nov 24, 2022
Mathematics
college
2
answers
96.4k
views
In your response, be sure to address all parts of the question. Use complete sentences; an outline or bulleted list alone is not acceptable. Answer all parts of the question that follows. a) Identify ONE
asked
Nov 22, 2022
History
college
1
answer
41.5k
views
Purest form of carbon is
asked
Nov 22, 2022
Chemistry
high-school
1
answer
23.3k
views
Songs that what i lising on a test
answered
Nov 13, 2022
English
college
1
answer
142k
views
What is the slope of the line that passes through the points listed in the table? A. -4 B. -1 C. 1 D. 4 X | Y 1 | 4 2 | 3
answered
Sep 11, 2022
Mathematics
middle-school
2
answers
56.1k
views
3. Jim plotted the following ordered pairs on a coordinate grid. (1,3) (3,6) (7,6) (9,3) O (4,5) 9 O (8,6) 8 7 O (5,7) 6 5 4 O (3,1) 3 CLEAR ALL 2 1 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Jim connected the points with line
answered
Aug 23, 2022
Mathematics
high-school
2
answers
49.6k
views
Through (4,-4) parallel to y=3
answered
Aug 6, 2022
Mathematics
college
2
answers
88.4k
views
You have one address, 196.172.128.0 and you want to subnet that address. You want 10 subnets. 1. What class is this address
asked
Jul 23, 2022
Computers and Technology
college
1
answer
80.3k
views
Which statement about 2(x+4) is true? A. 2(x+4) is a quotient. B. 2(x+4) is a product. C. 2(x+4) is a product of three factors. D. 2(x+4) has four terms
asked
Jul 17, 2022
Mathematics
college
1
answer
229k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.1m
questions
6.7m
answers
Search QAmmunity.org