menu
QAmmunity.org
Questions by Avinash Patil
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Questions by Avinash Patil
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Avinash Patil
Filter
User Avinash Patil
Recent activity
All questions
All answers
At Dapper Dave's annual end-of-season sale, every necktie in the shop gets marked down. Dillon purchased 6 neckties during the sale. Each necktie cost $5 less than its full price. He paid a total of $162.
asked
Dec 15, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
13
votes
66.6k
views
When we eat, food travels through the pharynx, esophagus, and stomach to the small intestine. The food is then digested by the liver, gall bladder, and pancreas before it is absorbed into the bloodstream
asked
Sep 27, 2023
Health
college
1
answer
5
votes
76.4k
views
What is the meaning of figurative language
asked
Aug 7, 2023
English
high-school
2
answers
1
vote
68.4k
views
When you need to deal with conflict at work what should you keep in mind regarding personalities
asked
Jul 16, 2023
Health
high-school
1
answer
25
votes
80.9k
views
Justine found 6 feet of a string which can make 8 bracelets. If each bracelet was the same length, how long was each bracelet? Enter your answer in the box in the simplest form.
asked
Mar 8, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
24
votes
203k
views
julie buys 2kg of apples and 7kg of peras for £12.70 the pears cost 1.30 per kilogram what is the price per kilogram of the apples
asked
Dec 26, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
213k
views
Find the value of given expression √(387 * 387)
asked
Oct 13, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
5
votes
21.1k
views
a bag contains 10 white balls and 14 red balls.a ball is taken out of the bag,what is the probability that it is a red ball
asked
Sep 17, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
191k
views
Is the sequence 2, 6, 18, 54, ... a. arithmetic b. geometric
asked
Sep 9, 2022
Mathematics
college
1
answer
5
votes
29.4k
views
In what ways is “The Love Song of J. Alfred Prufrock” similar to or different from a traditional love song, and what does this reveal about modernist attitudes? Cite evidence from the poem to support your
asked
Mar 25, 2022
English
high-school
1
answer
3
votes
186k
views
HELP ASAP Find a set of parametric equations for the rectangular equation. t=7-x y=1/x a.x=7+t,y=1/(-t+7) b.x=t-7,y=-1/(t+7) c.x=7-t,y=-1/(t-7) d.x=t-7,y=1/(t+7) e.7+t,y=1/(t-7)
asked
Mar 11, 2022
Mathematics
high-school
2
answers
4
votes
127k
views
Calculate the surface area of an open cylinder measuring 35cm in diameter and 60cm high.
asked
Mar 10, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
170k
views
A boy 1.5 m tall is 15 m away from a hut 24 m high. What is the angle of elevation of the top of the hut?
asked
Mar 6, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
103k
views
Which of the answer choices is a multiple of 4 select all that apply 12, 14, 16, 18, or 20
asked
Dec 14, 2021
Mathematics
middle-school
2
answers
2
votes
42.9k
views
The normal selling price per unit of a product is $480, and its total cost per unit is $375. Using the total cost concept, calculate the markup per unit.
asked
Oct 17, 2021
Business
college
1
answer
1
vote
234k
views
Before starting their graduate studies, a student wants to rent an apartment near the university. She wants to learn how the distance to the school affects the rent. Statistical software was used to conduct
asked
Oct 8, 2021
Mathematics
college
1
answer
1
vote
122k
views
If you drive 162 miles and use 9 gallons of gas, what is your rate? Select an answer
asked
Oct 1, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
1
vote
204k
views
Why do you think hyperbole are used in poems
asked
Aug 28, 2021
English
high-school
1
answer
2
votes
178k
views
Para que se usan los nombres (nouns) Question 1 options: Para describir a la gente Para referir a las personas, cosas, y lugares Para hablar de acciones
asked
Aug 27, 2021
Spanish
high-school
1
answer
0
votes
8.3k
views
John has a total of 13 coins in his pocket. Of the 13 coins is $2.50. How many quarters does John have in his pocket?
asked
Jun 16, 2021
Mathematics
middle-school
2
answers
3
votes
193k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.6m
questions
7.3m
answers
Search QAmmunity.org