menu
QAmmunity.org
Answers by Ashish Verma
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Answers by Ashish Verma
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Ashish Verma
Filter
User Ashish Verma
Recent activity
All questions
All answers
22 Agas that is collected by upward delivery is likely to be A heavier than air B insoluble in water C lighter than air D Soluble in water
answered
Feb 22, 2022
Chemistry
college
0
votes
107k
views
Your parents are giving you $200 a month for 4 years while you are in college. At an interest rate of .47 percent per month, what are these payments worth to you when you first start college?
answered
Feb 21, 2022
Business
high-school
0
votes
129k
views
10. Southern states passed laws_____that segregated schools and public facilities.
answered
Jan 29, 2022
Social Studies
high-school
4
votes
127k
views
Place each step involved in the evolution of the Woman's Rights Movement in the correct order.
answered
Jan 17, 2022
English
high-school
5
votes
65.6k
views
Sean took 6 tests and currently has an average of a 90. His range of his scores was 18 and the mode of the test scores is 89.
answered
Jan 10, 2022
Mathematics
college
0
votes
59.8k
views
Most people in the Mali Empire maintained which of the following religious beliefs? A. ancient Egyptian B. traditional African C. Roman Catholic D. contemporary Islamic Please select the best answer from
answered
Oct 19, 2021
History
college
2
votes
192k
views
Who was the 12th president in the u.s
answered
Oct 15, 2021
English
middle-school
5
votes
163k
views
-9 (-7) plz help me my big ideas is due befo 3pm
answered
Oct 10, 2021
Mathematics
high-school
0
votes
29.5k
views
Which is the better buy, 36 cans for $3.32, or 9 cans for $0.91 ? O They are the same. O 9 cans for $0.91 36 cans for $3.32
answered
Sep 12, 2021
Mathematics
college
4
votes
126k
views
How long does it take Natsumi to paint 1 square meter?
answered
Sep 1, 2021
Mathematics
middle-school
3
votes
111k
views
A baker has 3 eggs to use for making cakes. Each cake takes 5 eggs. How many cakes will the baker be able to make? Answer must be a whole number. cakes How many eggs remain without being used in a cake?
answered
Jul 8, 2021
Mathematics
college
4
votes
62.3k
views
*DIFFICULT QUESTION PLS ANSWER* The people of China now enjoy a socialist market economy rather than pure communism. What must the people of China accept in return for greater individual economic freedom?
answered
Jun 24, 2021
History
middle-school
4
votes
148k
views
NEED ANSWERS ASAP: What is a "Blockade?" A defensive structure A way to surround an enemy army on land The stuff that clogs your arteries Strategy of blocking the coast from sending or recieving trade
answered
Jun 14, 2021
History
college
3
votes
98.2k
views
Ralph wants to estimate the percentage of coworkers that use the company's healthcare. He asks a randomly selected group of 200 coworkers whether or not they use the company's healthcare. What is the parameter?
answered
May 8, 2021
Mathematics
college
6
votes
145k
views
Which of these operations is not closed for polynomials? O A. Division O B. Multiplication ubtraction
answered
May 3, 2021
Mathematics
middle-school
4
votes
172k
views
Queremos para cuatro personas.
answered
Apr 20, 2021
Spanish
middle-school
6
votes
103k
views
Please answer, I need help. Brandon decided to take his family to a water park and celebrate the end of the school year. The cost is $9.50 for parking and $15 for each person for the entire day. a. Define
answered
Feb 14, 2021
Mathematics
middle-school
2
votes
9.8k
views
The children in the second grade at a local elementary school scored lower on tests of math skills this year than the second graders did last year. The school board blames the disappointing results on
answered
Jan 15, 2021
Mathematics
high-school
5
votes
149k
views
1. Which of the following terms involve a change that is exhibited by a group of there same organisms? growth development metabolism homeostasis evolution
answered
Jan 7, 2021
Biology
high-school
0
votes
28.1k
views
What was Reagan‘s strategy in dealing with the Soviet union? A. End of the Cold War and start a nuclear war with the Soviet Union B. Speak out on the dangers of Russian communism while preaching the virtues
answered
Nov 8, 2020
History
middle-school
5
votes
35.9k
views
Page:
« prev
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org