126k views
3 votes
Which is the better buy, 36 cans for $3.32, or 9 cans for $0.91 ?

O They are the same.
O 9 cans for $0.91
36 cans for $3.32

User Sima
by
4.5k points

1 Answer

4 votes

Answer:

36 cans for $3.32

Explanation:

36 cans = $3.32

1 can =$ 0.092

9 cans = $0.91

1 can = $0.01

0.09 and 0.1 the cheaper is 0.09 dollars so 36 cans for $3.32 is better

User Ashish Verma
by
5.3k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.