menu
QAmmunity.org
Answers by Arthur Hjorth
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Answers by Arthur Hjorth
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Arthur Hjorth
Filter
User Arthur Hjorth
Recent activity
All questions
All answers
Shane rode his bike for 3 hours and traveled 12 miles. At this rate, how long would it take him to travel 26 miles?
answered
Jul 14, 2022
Mathematics
high-school
9
votes
130k
views
An electrician charged a fee of $45 plus $60 per hour to come to Ed's house and make a repair. How many hours did the repair take if the total bill was $120.
answered
Jul 10, 2022
Mathematics
high-school
0
votes
80.1k
views
PLEASE HELP IM DESPERATE I have no clue about this
answered
Jun 9, 2022
Mathematics
high-school
7
votes
40.9k
views
The Rachel’s daily expenses for 10 days are in the table. $25 $44 $43 $62 $52 $54 $37 $60 $28 $37 The mean value of her daily expenses is .
answered
Mar 17, 2022
Mathematics
college
3
votes
214k
views
Ayoo who else cheatin on their benchmark?! just me? ok
answered
Mar 14, 2022
Mathematics
high-school
2
votes
177k
views
Find the unit rate. $4.80 for 6 cans The unit rate is $ per can.
answered
Jan 4, 2022
Mathematics
high-school
0
votes
65.7k
views
Write the ratio as a fraction in simplest form: 30 to 50
answered
Oct 31, 2021
Mathematics
middle-school
3
votes
59.6k
views
Please please help me get the anwser I just want the anwser I got a 33.3 on my last attempt and this is my last please :( I will literally give you 87 points I need help ASAP please I set it to 87 points
answered
Oct 22, 2021
Mathematics
college
4
votes
159k
views
Convert 1.350 atm into mmHg
answered
Sep 13, 2021
Chemistry
high-school
2
votes
168k
views
A flying, feathered animal that rises before the sun often has better luck than its peers when looking for and obtaining a meal of a long, soft-bodied animal. What is the best way to rewrite the sentence?
answered
Jul 12, 2021
English
middle-school
6
votes
180k
views
Whats the solution to this equation? 2x + 3(x - 10) = 45 A. x = 7 B. x = 3 C. x = 15 D. x = 11
answered
Apr 2, 2021
Mathematics
high-school
5
votes
32.4k
views
Which inference does this passage support? Hindus who lived in ancient times used sugar the same way we use it today. O Hindus who lived in ancient times believed that sugar had powerful properties. O
answered
Feb 26, 2021
History
middle-school
3
votes
115k
views
Which is a solution to the equation 6 x + y = -4? (2, 8) (1, -10) (1, 2) (2, -8)
answered
Jan 29, 2021
Mathematics
high-school
3
votes
138k
views
What is the range for the graph shown?
answered
Jan 4, 2021
Mathematics
high-school
0
votes
34.1k
views
An individual is first with the network before they are authorized to access resources on the network A. countermeasure B. vulnerability C. adversary D. risk
answered
Sep 8, 2020
Computers and Technology
college
1
vote
218k
views
How many quantum numbers are used to describe the energy state of an electron in an atom
answered
Aug 5, 2020
Physics
high-school
3
votes
137k
views
PLEASE HELP ME _____ uses word pictures that clearly depict a scene or setting.
answered
Jun 9, 2020
English
middle-school
1
vote
227k
views
What are the eight steps to civilization? Which step is the ultimate goal of civilization?
answered
Feb 27, 2020
History
middle-school
4
votes
137k
views
3x + 4 = 13 By adding -4 to both sides of the equation we say that +4 and -4 on the left side of this equation ? each other out. Algebra
answered
Oct 15, 2019
Mathematics
middle-school
6
votes
21.2k
views
Cause and effect on the market revolution
answered
Aug 28, 2019
History
middle-school
4
votes
204k
views
Page:
« prev
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org