menu
QAmmunity.org
Recent activity by Arjun Nayak
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Recent activity by Arjun Nayak
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Recent activity by Arjun Nayak
Filter
User Arjun Nayak
Recent activity
All questions
All answers
what was the name of a parisian boy abandoned by his parents in 1794, who rose through the ranks of strict, bustling french kitchens to become one of the most famous pastry chefs in history?
asked
Oct 27, 2023
History
high-school
1
answer
93.4k
views
How did trade routes around Africa impact the growth of imperialism? The pirates near African trade routes encouraged imperialists to seek new routes elsewhere. Europe's use of these trade routes revealed
asked
Jul 19, 2023
History
high-school
1
answer
229k
views
Maria has a jewelry box and wants to increase its size. She finds one with four times the length, width, and height. How many times bigger will the volume of the new box be?
answered
Jul 16, 2023
Mathematics
college
1
answer
95.1k
views
Determine how many solutions does this equation system have.y=-3x+4y=4x-10help me
asked
Jun 6, 2023
Mathematics
college
1
answer
93.3k
views
The variables x and y have a proportional relationship, and y= 2/5 when x = 5/8 Which equation represents this relationship? y= 9/40 x y=16/25 x y=1 9/16 x y= 1/4 x
asked
May 24, 2023
Mathematics
high-school
2
answers
185k
views
Ella siempre _____ chocolate.
answered
May 13, 2023
Spanish
high-school
1
answer
99.5k
views
Using the pictures to help you tell what everyone is doing today.
asked
May 12, 2023
Spanish
high-school
2
answers
189k
views
50 POINTS FOR CORRECT AWNSER
asked
May 6, 2023
Mathematics
high-school
2
answers
118k
views
Which coordinate could represent the amount of granola when selling at a unit rate of R pounds per dollar?
answered
Apr 30, 2023
Mathematics
college
2
answers
225k
views
A six pack of soda costs $3.00. What is the price per can? PLEASEEE HELPPPPPPPPPPPPPPPP MI PAN ZUZUZUZUZUUZU
asked
Dec 21, 2022
Mathematics
college
1
answer
95.8k
views
Sandra y Santiago (pensar) que se podían ver otra vez más. * pensabas pensabamos pensaba Pensaban
answered
Dec 9, 2022
Spanish
high-school
2
answers
45.8k
views
Students add 30 mL of water to three different soil samples and measure the amount of water that drains from each soil into a beaker. According to the results of the investigation, which soil sample is
asked
Dec 2, 2022
Arts
high-school
1
answer
39.9k
views
Military criminal investigators are also responsible for investigating crimes that occur on the battlefield. Which of the following would likely be the subject of such an investigation? Select all that
answered
Nov 18, 2022
Social Studies
college
1
answer
953
views
Bottles of sparkling water usually cost $1.69 each. This week they are on sale for 4 for $5. What is the unit price of the bottles now that they are on sale?
answered
Sep 27, 2022
Mathematics
college
2
answers
10.4k
views
An informative essay’s conclusion should connect back to the thesis while summarizing and extending the main points. introduce a new subtopic of the thesis that has not been discussed yet. explain to the
answered
Aug 20, 2022
English
college
2
answers
44.3k
views
Which expressions are equivalent to the one below? Check all that apply. 16^x/4^x
asked
Aug 15, 2022
Mathematics
high-school
2
answers
209k
views
Pls answer if you only know the correct answer! Thanks! :)
answered
Aug 11, 2022
Mathematics
middle-school
2
answers
215k
views
Tyler is using a word processor to complete his homework. As he is typing, the space bar gets stuck. How can Tyler properly clean his keyboard? Use a brush to clean between the keys Use a microfiber cloth
answered
Jun 16, 2022
Computers and Technology
high-school
2
answers
163k
views
A rock is at the top of a 20m tall hill. The rock has a mass of 10kg. How much potential energy does the rock have?
answered
Jun 9, 2022
Physics
high-school
2
answers
201k
views
Direction: Complete the following to form sentences. Write your answer in your activity notebook. 1. A nail care salon must be _______________________________________________.
asked
Mar 4, 2022
English
high-school
1
answer
109k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.9m
questions
7.7m
answers
Search QAmmunity.org