menu
QAmmunity.org
Recent activity by Anupdas
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Recent activity by Anupdas
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Recent activity by Anupdas
Filter
User Anupdas
Recent activity
All questions
All answers
Ethan uses a $30 gift card to buy his favorite drink at a coffee shop. The drink costs $3, includin sales tax. He buys the same drink a number of times, and he does not buy anything else with the card.
answered
Dec 15, 2024
Mathematics
high-school
2
answers
44.6k
views
Which excerpt from The Great Gatsby is the best example of foreshadowing? ...he stretched out his arms toward the dark water in a curious way, and, far as I was from him, I could have sworn he was trembling.
answered
Feb 11, 2024
English
high-school
1
answer
73.6k
views
You should include detail like how fast he walked
answered
Jan 2, 2024
SAT
high-school
1
answer
173k
views
Graph J(2,-5), K(4,-1) and L(0,-3) and reflect across the y=-3. Please draw the line of reflection.
asked
Oct 6, 2023
Mathematics
college
1
answer
11.6k
views
You have to give more than 5 gifts to friends this Christmas. You decide to give everyone scented candles. The candles in plain jars cost $3.79 each, and the ones in decorated jars cost $8.99 each. If
answered
Sep 28, 2023
Mathematics
college
2
answers
192k
views
Solve 2( 32x-5) -4 =11
answered
Sep 17, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
53.5k
views
A person who presents with multiple vulnerabilities and life stress, and symptoms of this stress interfere substantially with daily functioning, will most likely be diagnosed with _______________.
answered
Aug 31, 2023
Health
high-school
1
answer
18.1k
views
4. Daryll rides a bike 8 miles in 40 minutes. Isabella rides a bike 5 miles in 30 minutes. If they continue to ride at those speeds, who will bike the farthest in 2 hours? How much father? Show your work.
answered
Jun 25, 2023
Mathematics
college
1
answer
4.3k
views
Elliot borrowed $370 from her parents. She will pay them back at the rate of $60 per month. How long with it tale for her to pay her parents back?
asked
Jun 5, 2023
History
college
1
answer
76.7k
views
Simplify the expression below. 2^3 x 2^2 A.46 B. 45 C. 25 D. 26
answered
Feb 14, 2023
Mathematics
high-school
2
answers
33.8k
views
Dov) 2. Which equation below represents the relationship shown in the table? 0 1 3 Х y 5 7 11
asked
Jan 19, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
95.0k
views
What is the measure of the angle in question?
answered
Dec 3, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
221k
views
In space, there is no friction. Without the force of friction, satellites and other moving objects will continue moving at the same speed unless they are acted on by other forces. Which of Newton’s laws
answered
Nov 3, 2022
Physics
high-school
1
answer
235k
views
You earn $42 for washing 6 cars. How much do you earn for washing 3 cars? Find the unit rate.
answered
Oct 28, 2022
Mathematics
high-school
2
answers
204k
views
How the United States is a nation of immigrants ?
answered
Aug 13, 2022
History
college
1
answer
68.6k
views
"Standard Cost Data per 1 Unit Quantity Price Direct Material 3 lbs $2.00/lb Direct Labor 2 hrs $4.00/hr Actual Data: Units produced 20 Material purchase 100 lbs at $2.25 per lb Material usage 90 lbs Direct
asked
Jul 15, 2022
Business
college
1
answer
170k
views
Express the following in simplest form 90:72
answered
Jul 5, 2022
Mathematics
college
2
answers
57.4k
views
Match this weakness of the Articles of Confederation to the outcome it caused: The federal government could not collect taxes. A. The federal government had no income. B. Trade disputes between states
answered
Jul 3, 2022
History
high-school
1
answer
195k
views
You can make predictions outside the range of data by extending the line of best fit. This is called??? answer asap
answered
Jun 12, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
153k
views
X-2/5=2/3-3x-2/6 solve for x
asked
May 24, 2022
Mathematics
college
1
answer
19.5k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
7.9m
questions
10.5m
answers
Search QAmmunity.org