menu
QAmmunity.org
Recent activity by Antonio Espinosa
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Recent activity by Antonio Espinosa
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Recent activity by Antonio Espinosa
Filter
User Antonio Espinosa
Recent activity
All questions
All answers
A coca-cola contains 150 000 calories. convert this to calories.
asked
Dec 7, 2023
Chemistry
high-school
1
answer
158k
views
Not that good at math, help please.
answered
Dec 6, 2023
Mathematics
high-school
2
answers
9.6k
views
Write the equations 1.-reflect across x axis-up 3 units-left 4 units
answered
Oct 10, 2023
Mathematics
college
1
answer
171k
views
Volume with cubes help pls 3
asked
Sep 7, 2023
Mathematics
middle-school
2
answers
70.6k
views
Given the following equation:2C4H10+13O2 -> 8CO2+10H2OShow what the following mole to mole ratios should be:A. C4H10/O2B. O2/CO2C. O2/H2OD. C4H10/CO2E. C4H10/H2O
asked
Aug 3, 2023
Chemistry
high-school
1
answer
20.2k
views
Find the equation perpendicular to y=-2x+10 through (10,7)
answered
Jul 12, 2023
Mathematics
college
1
answer
144k
views
All exculpatory clauses are against public policy and therefore, void. Question 3 options: True False
answered
Feb 20, 2023
Business
college
1
answer
68.8k
views
How is Egypt’s history divided? What are the different periods?
answered
Feb 7, 2023
History
high-school
1
answer
181k
views
Which of the following was an advantage the North had over the South? Select one: O a. Military support from Britain & France. O b. More experienced generals. O c. More money to spend on the war. O d.
asked
Jan 14, 2023
Social Studies
high-school
1
answer
177k
views
In which number does the digit 9 have a value that is 1/10 of the value of the digit in 8.097
asked
Dec 2, 2022
Mathematics
college
1
answer
127k
views
A man bought some pens for ₹60. If the price of each pen had been ₹1 less, he would have got 3 pens more, how much did each pen cost him (in ₹) originally? a. 3 b. 5 c. 6 d. 4 no spam please
answered
Oct 26, 2022
Mathematics
high-school
2
answers
15.1k
views
A certain flight requires 3/8 of an hour if the plane has been flying for 1/4 of an hour what fraction of an hour remains before landing
answered
Oct 19, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
71.4k
views
Pick out a word from the passage which means “tired”.
asked
Oct 19, 2022
English
high-school
1
answer
62.6k
views
40% of the students on the field trip love the museum. If 20 students love the museum, how many are on the field trip?
asked
Sep 22, 2022
Mathematics
high-school
2
answers
111k
views
What is the mass of H2O
answered
Sep 14, 2022
Chemistry
high-school
1
answer
235k
views
How many degrees is angle x?
asked
Sep 13, 2022
Mathematics
college
2
answers
58.3k
views
Pls!! Help!! Darwin’s Theory of Evolution Section 1 & 2 There are two requirements for an idea to become a theory. What are the two requirements for an idea to be a theory?
answered
Sep 2, 2022
Biology
high-school
1
answer
160k
views
Explain how to find the slope of a given line given the intercepts of the line
asked
Jun 19, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
155k
views
30 POINTS PLS ANSWER ASAP Which change to education took place in North Carolina in 1839? African Americans were granted the right to an education. The state government created a public school system.
answered
Jun 10, 2022
History
college
2
answers
126k
views
Which of these can be combined to make a mixture? a. solid and a liquid b. two solids c. two liquids
answered
May 11, 2022
Chemistry
middle-school
2
answers
204k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.6m
questions
7.3m
answers
Search QAmmunity.org