menu
QAmmunity.org
Questions by Andresp
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Questions by Andresp
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Andresp
Filter
User Andresp
Recent activity
All questions
All answers
Please select the word from the list that best fits the definition Any substance that changes moods, behavior, or consciousness.
asked
Nov 24, 2023
English
college
2
answers
17
votes
117k
views
Do you believe Supreme Court decisions are always correct? Why or why not?
asked
Oct 3, 2023
Social Studies
high-school
2
answers
3
votes
130k
views
the sum of two numbers is 70 and their difference is 30 ,Find the two numbers using the process of substitution let x=the first number and y=the second number.
asked
Sep 27, 2023
Mathematics
college
1
answer
0
votes
159k
views
4.2x10 of a fifth=420,000 you welcome
asked
Feb 27, 2023
Mathematics
middle-school
1
answer
1
vote
185k
views
7. The linear system is graphed. Is it a consistent or inconsistent system?4x - 2y = 42x + 3y = 6
asked
Feb 24, 2023
Mathematics
college
1
answer
4
votes
33.5k
views
Help What is the lower extreme
asked
Dec 24, 2022
Mathematics
middle-school
2
answers
3
votes
136k
views
How many poles does a magnet have?
asked
Oct 13, 2022
Chemistry
high-school
1
answer
0
votes
5.8k
views
What characteristic of Costa Rica has contributed to its having the most stable government in Central America? A. limits on foreign investment B. lack of a standing army C. strong communist rule D. low
asked
Oct 10, 2022
Social Studies
middle-school
2
answers
14
votes
220k
views
How would you described the dance performances in tv nowadays ESSAY
asked
Sep 12, 2022
English
high-school
1
answer
4
votes
52.0k
views
What did the Catholic Church during the counter reformation ?
asked
Aug 24, 2022
History
high-school
1
answer
4
votes
169k
views
A nuclear fission reaction has mass difference between the products and the reactants of 0.0284 amu. Calculate the amount of energy released by the reaction. A) 1.41 x 10-20 B) 1.57 x 10-37 C) 4.24 x 10-12
asked
Aug 9, 2022
Chemistry
high-school
1
answer
1
vote
58.7k
views
Sonia took a loan of $10 000 from ABC bank tob pay for a renovation at home. The bank offered her a period of 30 months at a rate of 10.5%. to repay the loan: a) Calculate the Simple Interest she would
asked
Jan 15, 2022
Mathematics
college
1
answer
2
votes
217k
views
Cathy's favorite salad dressing is a liquid with particles of salt, pepper, and garlic. When comparing a spoonful of salad dressing to a cell, what would the liquid be equivalent to? What would the particles
asked
Jan 11, 2022
Biology
high-school
1
answer
10
votes
50.5k
views
Bacteria in a population might have a trait that enables them to survive when a particular antibiotic is present. These bacteria can reproduce quickly and pass on the variation. This has caused the bacteria
asked
Jan 1, 2022
Biology
college
1
answer
5
votes
102k
views
Do you agree about The Story of Earth and Life - (Full Documentary-Blue Planet)? Why?
asked
Dec 8, 2021
History
high-school
1
answer
0
votes
134k
views
I posted this once here it is again please help this is very very very very very urgent!!??!!?? Please respond fast in less than 5 minutes!!! Help!!! read it ok please help !!!! sorry!!!! Help!!??!!!!
asked
Oct 22, 2021
Biology
middle-school
1
answer
1
vote
119k
views
This image shows a model of the rock cycle. At point R, rocks melt underground to form magma. Which is another process that contributes to the formation of rock at point R?
asked
Oct 17, 2021
Geography
high-school
2
answers
3
votes
230k
views
a video game has 35 levels in it if you beat 5 of the levels what is the ratio of levels left to the levels that have been beaten
asked
Jul 16, 2021
Mathematics
middle-school
1
answer
3
votes
47.2k
views
WORTH 50 POINTS Identify three strategies you plan to use while taking the multiple-choice exam. Explain why you think these strategies will be most helpful to you.
asked
Jun 18, 2021
Advanced Placement (AP)
high-school
1
answer
2
votes
169k
views
At a warehouse, Frank purchased a box of 15 oranges for $9.90 What is the cost of 1 orange?
asked
Jun 11, 2021
Mathematics
high-school
2
answers
1
vote
76.6k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.2m
questions
6.8m
answers
Search QAmmunity.org