menu
QAmmunity.org
Answers by Andreas Christiansen
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Answers by Andreas Christiansen
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Andreas Christiansen
Filter
User Andreas Christiansen
Recent activity
All questions
All answers
True or False. According to the Ptolemaic view of the universe, the spheres produced music.
answered
Dec 10, 2023
English
high-school
7
votes
16.3k
views
Given the following exponential function, identify whether the change represents growth or decay, and determine the percentage rate of increase or decrease. y=75(1.98)^x
answered
Aug 24, 2023
Mathematics
college
7
votes
98.3k
views
A square play area has an area of 5625m2. How long is each side
answered
Jul 31, 2023
Mathematics
high-school
7
votes
14.0k
views
PleASE HELP I WILL MARK BRANLY ITS ALGEBRA PROBLEM!!!
answered
Jul 3, 2023
Mathematics
high-school
5
votes
159k
views
The price of 11 citrons and 7 fragrant wood apples is 123 units. The price of 7 citrons and 11 fragrant wood apples is 111 units. Find the price of a citron and the price of a wood apple.The price of a
answered
May 17, 2023
Mathematics
college
4
votes
29.5k
views
Which type of economy is most often found in communist or socialist systems? A. command economy B. traditional economy C. restricted economy D. market economy
answered
Mar 10, 2023
History
high-school
2
votes
220k
views
Why have plants and animals been able to adapt to climate change in the past? A. Slower Change B. Human Protection c> Climate has not changed
answered
Feb 2, 2023
Biology
college
8
votes
65.4k
views
WHAT IS X³-27 SIMPLIFIED
answered
Nov 3, 2022
Mathematics
college
4
votes
19.8k
views
11. Write the following date in French: March 21
answered
Oct 27, 2022
French
high-school
2
votes
106k
views
Task 1: An advertising technique that uses a new kind of technology to communicate its message Type your reponse here: Task 2: An advertising technique that is most effective at the point of sale (i.e.
answered
Sep 7, 2022
Business
high-school
3
votes
69.5k
views
A 5-pound bag of red onions costs $3.90. What is the unit price? per pound
answered
Aug 15, 2022
Mathematics
college
4
votes
156k
views
Where is Hampstead England
answered
Jul 16, 2022
Geography
college
10
votes
181k
views
In one sentence, explain how a writer can show that a noun is a proper noun.
answered
Jun 16, 2022
English
middle-school
5
votes
14.7k
views
How important is computer-mediated communication in our current situation right now?
answered
May 30, 2022
Social Studies
high-school
3
votes
144k
views
What do 169 and 225 and 289 all have in common (besides they are all odd)?
answered
Jan 22, 2022
Mathematics
college
12
votes
142k
views
A steel wire with mass 25.3 g and length 1.62 m is strung on a bass so that the distance from the nut to the bridge is 1.10 m. (a) Compute the linear density of the string. kg/m (b) What velocity wave
answered
Dec 19, 2021
Physics
college
6
votes
6.1k
views
One pound of beef costs $4.25. One pound of turkey cost $2.85. How much more does 1.25 pounds of beef cost than 1.25 pounds of turkey?
answered
Sep 18, 2021
Mathematics
high-school
1
vote
25.4k
views
1.How many protons are in the nucleus of an aluminum atom? 2.How many electrons does an aluminum atom have?
answered
Sep 11, 2021
Chemistry
high-school
6
votes
114k
views
As a consequence for his actions during the Red Scare, Joseph McCarthy was deported to the USSR. fired by Congress and blacklisted. reprimanded by the Senate. convicted of treason and executed.
answered
Jul 23, 2021
Social Studies
middle-school
2
votes
196k
views
If a car goes 100 miles and uses 4 gallons. How many miles per gallons does the car drive
answered
Jul 22, 2021
Mathematics
high-school
0
votes
167k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.1m
questions
6.7m
answers
Search QAmmunity.org