menu
QAmmunity.org
Questions by Andre De Boer
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Questions by Andre De Boer
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Andre De Boer
Filter
User Andre De Boer
Recent activity
All questions
All answers
If the a of a monoprotic weak acid is 1.1×10−6, what is the ph of a 0.25 m solution of this acid?
asked
Nov 5, 2024
Chemistry
high-school
1
answer
5
votes
171k
views
Why did France and Spain help the Americans fight the British? They were competing against Britain for control of North America. O They were hoping that the new nation would grow rich and pay them for
asked
Jul 15, 2024
History
college
1
answer
5
votes
149k
views
less is more"" is a useful direction to keep in mind when it comes to fictional conversations. a. True b. False
asked
May 11, 2024
English
high-school
1
answer
0
votes
157k
views
What is the HIPAA privacy rule, and why does it affect IT professionals.
asked
Jul 3, 2023
Computers and Technology
college
1
answer
5
votes
115k
views
What are the Marlboro man at 50 commonlit assessment questions answers
asked
May 18, 2023
English
high-school
1
answer
21
votes
225k
views
Help me please Help me please
asked
Apr 23, 2023
Spanish
college
1
answer
9
votes
231k
views
Converting the following number from exponential notation to standard scientific notation313.0 x 10^3 3.130 x 10^13.130 x 10^53.13 10^53.13 x 10^1
asked
Jan 19, 2023
Physics
college
1
answer
4
votes
10.6k
views
I know I just asked a question i'm sorry but if you could please help me that would mean a lot. Thank you♥♥♥♥
asked
Dec 28, 2022
Mathematics
middle-school
1
answer
2
votes
104k
views
William Henry Harrison died in 1841 after just one month in the White House; his was the shortest term any US president has ever served. his's his' No Errors
asked
Dec 8, 2022
English
college
1
answer
9
votes
87.2k
views
A 3-kilogram bag of oranges costs $9.87. What is the unit price?
asked
Jul 6, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
12
votes
136k
views
A 3-kilogram bag of oranges costs $9.87. What is the unit price?
asked
Jul 6, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
12
votes
136k
views
A 3-kilogram bag of oranges costs $9.87. What is the unit price?
asked
Jul 6, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
12
votes
136k
views
True or False. Agrarian and slave states would not sign the Constitution unless the Slave & Trade Act & 3/5ths Compromise was added to it.
asked
Jun 20, 2022
Social Studies
high-school
1
answer
3
votes
59.1k
views
Determine the area of a regular pentagon that has a perimeter of 22 cm in the apothem of 3 cm
asked
Jun 18, 2022
Mathematics
high-school
2
answers
5
votes
80.2k
views
A rectangle has an area of 24 square units and a side length of 2 3/4 units. Fnd the other side length of the rectangle . a. 8 8/11 b. 10 4/11 c. 9 7/11
asked
Apr 28, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
17.0k
views
Select the three statements that give benefits of having a savings account.
asked
Feb 27, 2022
Mathematics
college
1
answer
5
votes
22.3k
views
Multiply −12⋅34 −23 −38 38 23
asked
Feb 27, 2022
Mathematics
middle-school
2
answers
21
votes
139k
views
So I need to find examples of miscommunication between Romeo, Juliet, Friar Lawrence, and the nurse.
asked
Dec 24, 2021
English
middle-school
1
answer
1
vote
230k
views
Yowell Company began operations on January 1, Year 1. During Year 1, the company engaged in the following cash transactions: 1) issued stock for $46,000 2) borrowed $28,000 from its bank 3) provided consulting
asked
Dec 7, 2021
Business
college
1
answer
0
votes
59.8k
views
Mia's soccer coach told her to keep track of how much water she drinks. Yesterday she drank 18 ounces with breakfast, 21 ounces with lunch, and 19 ounces with dinner. She also finished 2 full 12-ounce
asked
Oct 20, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
5
votes
126k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
8.3m
questions
10.9m
answers
Search QAmmunity.org