menu
QAmmunity.org
Answers by Amitai Fensterheim
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Answers by Amitai Fensterheim
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Amitai Fensterheim
Filter
User Amitai Fensterheim
Recent activity
All questions
All answers
Why did Bush propose legislation to help the savings and loan industry? to create new types of banks B✅to end an economic crisis created by failing banks to help pay down the federal debt created by overspending
answered
Aug 7, 2022
History
college
2
votes
156k
views
Identify the properties that are used to find each sum. 69 + 22 = (60 + 9) + (20 + 2) = 60 + 20 + 9 + 2 = (60 + 20) + (9 + 2) = 80 + 11 = 91
answered
Jul 12, 2022
Mathematics
high-school
2
votes
37.5k
views
Which of the following strategies should the Government NOT consider during IP implementation? a. Consider data rights as a ?priced option? to the contract. b. Negotiate data rights after a contractor
answered
Dec 24, 2021
History
college
4
votes
159k
views
Please help me on this question. What is the chicken saying in the last panel of the attached picture?
answered
Dec 5, 2021
Mathematics
college
1
vote
81.6k
views
Aops jane averages 143 in her first 6 games her scores in her next 4 games are all the same. I f her bowling average over the 10 games is also 143 then
answered
Nov 28, 2021
Mathematics
high-school
3
votes
120k
views
In comparison to most other liquids, the heat capacity of liquid water is ________. a. about the same as other liquids b. related to a solvent concentration c. higher than other liquids d. a function of
answered
Nov 13, 2021
Chemistry
high-school
4
votes
147k
views
A news offers a subscription that costs $28.50 for 6 months. what is the unit price per month? Show your work. -Ratio
answered
Sep 7, 2021
Mathematics
college
4
votes
60.2k
views
As Americans creating their own rules is to which era ?
answered
Aug 9, 2021
History
high-school
5
votes
127k
views
A cable TV company has 4000 customers paying $110 each month. If each $1 reduction in price attracts 50 new customers, find the price that yields maximum revenue. Find the maximum revenue.
answered
Aug 3, 2021
Business
college
5
votes
185k
views
2. The coach of a cricket team buys 3 bats and 6 balls for 3900. Later, she buys another bat and 3 more balls of the same kind for 1300. Represent this situation algebraically and geometrically
answered
Jun 26, 2021
Mathematics
high-school
1
vote
22.4k
views
Why do the majority of Hindus live in India and Nepal? A.Hinduism requires its followers to live in or near India. B.Hinduism spread west along trade routes from Indonesia. C.Hinduism began as the religion
answered
Jun 19, 2021
History
high-school
5
votes
32.8k
views
What is another name for the Persian Golf Conflict?
answered
Jun 6, 2021
Social Studies
college
6
votes
170k
views
Which of these values was central to the Transcendentalist writers?
answered
May 30, 2021
History
college
6
votes
95.1k
views
Below are statements that can be used to prove that the triangles are similar. On a coordinate plane, right triangles A B C and Z Y X are shown. 1. StartFraction A B Over Z Y EndFraction = StartFraction
answered
May 27, 2021
Mathematics
high-school
3
votes
91.9k
views
Identify the four postulates of natural selection.A challenge to traditional (pre-1860) ideas about species came from embryology, when it was discovered that _____.
answered
May 19, 2021
Biology
high-school
5
votes
205k
views
Identify the large brown tectonic plate and whether it is oceanic or continental
answered
Mar 16, 2021
Biology
middle-school
5
votes
184k
views
Roberts Corporation manufactures home cleaning products. One of the products, Quickclean, requires 2 pounds of Material A and 5 pounds of Material B per unit manufactured. Material A is purchased from
answered
Sep 16, 2020
Business
college
3
votes
222k
views
The position of pharaoh was _____ passed from parent to child ordained through ancient prophecy given to the wealthiest person obtained through military victory assigned by the high priest
answered
Sep 9, 2020
History
middle-school
2
votes
61.5k
views
If the solubility product of silver chromate is 2 x 10-12 at 25°C, what is the solubility in mole/liter of silver chromate?
answered
Apr 10, 2020
Chemistry
college
2
votes
147k
views
Which pair of expressions has equivalent values?
answered
Jan 23, 2020
Mathematics
middle-school
4
votes
133k
views
Page:
« prev
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org