menu
QAmmunity.org
Recent activity by Amit Parashar
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Recent activity by Amit Parashar
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Recent activity by Amit Parashar
Filter
User Amit Parashar
Recent activity
All questions
All answers
Choose the best translation of the following sentence. I'm looking for a pencil. Busco un lápiz. Busco por un lápiz. Busco a un lápiz. Busco con un lápiz.
asked
Nov 27, 2024
Spanish
college
2
answers
54.1k
views
over the last few decades, the total amount of global fdi inflows has: group of answer choices slightly increased exponentially increased slightly decreased exponentially decreased
asked
Aug 23, 2024
Mathematics
high-school
1
answer
135k
views
A convertible bond is sold for $900 whole the straight value of the bond is $700. The conversion ratio of the bond is 40 and its delta is 0.50. If the price of the underlying stock drops $5 per share,
asked
Jun 18, 2024
Business
high-school
1
answer
203k
views
EU Labeling Laws: If a single variety is stated, ____% of the wine must be from that variety.
asked
May 19, 2024
Business
high-school
1
answer
16.1k
views
Is the blockage of voltage-gated sodium channels by lidocaine reversible, unlike the effects of tetrodotoxin (TTX)?
answered
Mar 23, 2024
Chemistry
high-school
1
answer
19.8k
views
the bottom of the box measured 6 1/5inches by 11 1/2 inches, what is the perimerer of the bottom of the box
asked
Mar 15, 2024
Mathematics
college
1
answer
145k
views
What two groups of Americans were affected by the new deal?
asked
Dec 6, 2023
History
college
1
answer
83.9k
views
1) There is a proportional relationship between the number of months a person has had a streaming movie subscription and the total amount of money they have paid for the subscription. The cost for 6 months
answered
Dec 1, 2023
Mathematics
college
1
answer
31.6k
views
1. How did the Phoenicians add to the goods available in their marketplaces? 1)by trade with faraway places 2) by paying farmers to grow different foods 3)by importing cedar wood and snails 4)by bringing
answered
Dec 1, 2023
Social Studies
college
1
answer
84.1k
views
What is the equivalent radian measure for the degree measure?Select True or False for each statement.TrueFalse150° is equivalent to 5π/6.180° is equivalent to 2π.330° is equivalent to 5π/3.
asked
Nov 22, 2023
Mathematics
college
1
answer
150k
views
I need help writing an introduction for an argumentive essay on GMO crops.
answered
Oct 26, 2023
English
high-school
1
answer
222k
views
Which of the following linear equations describes that relationship? O A. f(x) = x + 3 B. f(x) = 3x - 1 C. f(x) = 2x + 1 O D. f(x) = 4x - 3
asked
May 4, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
107k
views
What is a possible theme in the novel Iqbal
answered
Mar 20, 2023
English
high-school
1
answer
137k
views
A store buys 8 sweaters for $64 and sells them for $272. How much profit does the store make per sweater?
answered
Feb 23, 2023
Mathematics
middle-school
2
answers
159k
views
. A and B are vertical angles. If mA = (5x – 28) and mB = (3x + 4)º, find the measure of each angle.
asked
Nov 2, 2022
Mathematics
high-school
2
answers
75.7k
views
It's recommended that those with osteoporosis __________. A. monitor their blood sugar levels throughout cardiorespiratory activities B. increase their bone density with high-intensity activities C. always
answered
Aug 21, 2022
Medicine
high-school
2
answers
184k
views
Choose the correct word based on the context. ¿Que? ¿Por qué? ¿De dónde? ¿Adónde? ¿Quién(es) ¿Dónde? ¿Cómo? ¿Cuándo? ¿Cuál(es)? ¿Cuántos(as)? ¿Con quién? ¿Cuánto(a)? 1. ¿_________ haces tú en tiempo libre?
asked
Jul 22, 2022
Spanish
high-school
2
answers
56.0k
views
A 2-kilogram bag of birdseed costs $8.54. What is the unit price?
asked
Jul 6, 2022
Mathematics
college
1
answer
140k
views
A 2-kilogram bag of birdseed costs $8.54. What is the unit price?
asked
Jul 6, 2022
Mathematics
college
1
answer
140k
views
A 2-kilogram bag of birdseed costs $8.54. What is the unit price?
asked
Jul 6, 2022
Mathematics
college
1
answer
140k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
8.3m
questions
11.0m
answers
Search QAmmunity.org