menu
QAmmunity.org
Recent activity by Amandine
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Recent activity by Amandine
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Recent activity by Amandine
Filter
User Amandine
Recent activity
All questions
All answers
Find x in the following equation: 2/3 x-8=24
answered
Sep 28, 2024
Mathematics
high-school
2
answers
98.1k
views
It costs $4.75 for a pack of 25 pens. Find the unit price in dollars per pen. If necessary, round your answer to the nearest cent.
asked
Sep 24, 2024
Mathematics
high-school
1
answer
105k
views
Show that the following set W a subspace of R3 with the standard operations. W = {(a, a+4b, b): a, b are real numbers}
answered
Sep 1, 2024
Mathematics
high-school
1
answer
73.0k
views
Cook eggs until yolk and white are firm,not_____. Do not use recipes in which eggs remain ______ or only____.
asked
Aug 20, 2024
English
high-school
1
answer
74.3k
views
Imprisonment and safeguard individual liberties. 7. Summarize: Why did Lincoln suspend habeas corpus in the North? Obraham Lincoln's use of Emergency Powers Issuing the Emancipation Procla
answered
May 20, 2024
History
college
1
answer
5.2k
views
Analyze the role played by fear in Leviathan. Focus in particular on the function of fear among men living in the state of nature, compared to the function of fear among men living under the Leviathan.
answered
Jan 25, 2024
Social Studies
high-school
1
answer
190k
views
A shirt that originally costs $35.99 is on sale for 60% off. What is the sale price of the shirt? Screen reader support enabled.
answered
Dec 28, 2023
Mathematics
high-school
2
answers
95.9k
views
(4) Each shelf in Brandon's library is 60 cm wide and has 15 books. There are 8 shelves of fiction books and 7 more shelves with non-fiction books. How many books are there in all?
answered
Dec 27, 2023
Mathematics
high-school
2
answers
59.4k
views
Rudy is making punch for his birthday party. First, he pours 20 cups of ginger ale into his punch bowl. Then, he adds two 64-fluid-ounce bottles of grape juice. How many cups of punch does Rudy have in
asked
Nov 4, 2023
Mathematics
high-school
2
answers
145k
views
Put these numbers in order from least to greatest "-5" 13 4 10 "-1"
answered
Oct 18, 2023
Mathematics
college
1
answer
104k
views
What is the simplest form of 1/3 divided by 1/9
answered
Oct 4, 2023
Mathematics
high-school
2
answers
220k
views
Help me plzzzzzzz i really need the help or else ....
answered
Jul 21, 2023
Mathematics
high-school
2
answers
228k
views
Someone please help me with this
answered
Mar 29, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
161k
views
A swimsuit ad would most likely be shot in the winter. True False
answered
Mar 16, 2023
Arts
high-school
2
answers
141k
views
Write the equation in logarithmic form6^4=1,296
asked
Jan 16, 2023
Mathematics
college
2
answers
88.4k
views
The density of a substance is 1.63 grams per milliliter. What is the mass of 0.25 liters of the substance in grams?
answered
Dec 18, 2022
Chemistry
high-school
1
answer
206k
views
A cell that undergoes either mitosis or meiosis must first replicate it's DNA. A. True B. False
asked
Dec 4, 2022
Biology
high-school
2
answers
98.9k
views
State the domain and range for the function f (x)=x
answered
Nov 13, 2022
Mathematics
college
1
answer
70.0k
views
19% of the animals at an animal shelter are dogs. About what fraction of the animals at the shelter are dogs?
answered
Nov 8, 2022
Mathematics
middle-school
2
answers
162k
views
Marisa necesita ropa. La camisa va a ________ setenta pesos. Es cara. Group of answer choices mirar comprar pagar costar
answered
Nov 1, 2022
Spanish
high-school
2
answers
78.0k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
8.3m
questions
10.9m
answers
Search QAmmunity.org