menu
QAmmunity.org
Answers by Aligf
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Answers by Aligf
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Aligf
Filter
User Aligf
Recent activity
All questions
All answers
10. How were merchant guilds different from craft guilds?
answered
Dec 13, 2023
History
college
6
votes
9.6k
views
Below are two sentences. Which one of the following possibilities correctly combines them using an adjectival clause? Gianna reads three books before bedtime. Her favorite book is about a gorilla
answered
Mar 21, 2023
English
high-school
11
votes
186k
views
Prokaryotic cells ________. (Choose all that apply.) Group of answer choices 1. are very large. 2. are less complex. 3. have many unique organelles. 4. make up animals and humans. 5. are always unicellular.
answered
Jan 18, 2023
Biology
college
6
votes
172k
views
Why was religion so important to Indian culture?
answered
Dec 23, 2022
History
high-school
11
votes
29.7k
views
Equilibrumof poverty
answered
Oct 29, 2022
Social Studies
college
3
votes
64.6k
views
Rewrite the following fractions with a denominator of 24. 1/3 2/8 1/2 5/12 5/6 5/1 3/4 7/8
answered
Sep 16, 2022
Mathematics
high-school
5
votes
125k
views
PARALLEL PERPENDICULAR OR NEITHER OR SAME LINE
answered
Sep 7, 2022
Mathematics
high-school
4
votes
219k
views
Which fraction is a name for the point that is labeled with the question mark on the number line? A) 4/8 B) 3/4 C) 1/4 D) 2/4
answered
Aug 17, 2022
Mathematics
high-school
3
votes
5.3k
views
In order to perserve wildlife in its natural setting ---------------- have been set up
answered
Aug 9, 2022
Geography
high-school
10
votes
44.5k
views
What is the total cost of a $136 radio that has a 25% discount and sales tax is 5%? PLEASE HELPPP
answered
Jul 20, 2022
Mathematics
high-school
12
votes
144k
views
Cause of Earthquakes (explanation in simple words)
answered
Jun 21, 2022
Geography
high-school
5
votes
128k
views
Please can someone give me the answers to all three of them. THIS IS TIMED PLEASE HELP ME QUICK! (30 points)
answered
Apr 17, 2022
Mathematics
high-school
4
votes
195k
views
How our health and wellness defined?
answered
Mar 26, 2022
Health
college
2
votes
167k
views
A package of 6 pairs of insulated gloves costs $35.94. What is the unit price of the pairs of gloves? The unit price is $ per pair of gloves.
answered
Jan 16, 2022
Mathematics
high-school
2
votes
102k
views
Solve. y=x-7 5c+ 2y = 7 Use the substitution method.
answered
Dec 26, 2021
Mathematics
middle-school
4
votes
2.0k
views
Solve for y: y = mx + b
answered
Oct 15, 2021
Mathematics
high-school
0
votes
118k
views
The ratio of the areas of two similar polygons is 16 : 81. a) If the perimeter of the smaller polygon is 424 ft, what is the perimeter of the larger polygon? b) If the area of the larger polygon is 4779
answered
Oct 14, 2021
Mathematics
college
2
votes
221k
views
What city did the british want to block
answered
Jul 24, 2021
History
high-school
2
votes
162k
views
MONDAY: Benny is standing on a raised platform when he throws a baseball upward. The function h(t) = -16^2 + 35t + 23 represents the motion of the ball in the air where h(t) is the height of the ball from
answered
Jun 13, 2021
Mathematics
high-school
3
votes
98.9k
views
Help I need this but am not good at English
answered
May 22, 2021
English
high-school
0
votes
167k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.8m
questions
7.5m
answers
Search QAmmunity.org