menu
QAmmunity.org
Answers by Ali Gol Gol
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Answers by Ali Gol Gol
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Ali Gol Gol
Filter
User Ali Gol Gol
Recent activity
All questions
All answers
HELP PLEASE ASAP:< Consider the expressions given below. A. 2x³ - x² - 6x B. 2x³ + 8x + 4 C. 3x^4+ x² + x - 7 D. 3x^4 - 3x^2 + 5x - 7 For each expression below, select the letter that corresponds to the equivalent expression from the given list. (4x³ 4 + 7x) - (2x³ 8)is equivalent to expression (-3x² + x¹ + x) + (2x¹ - 7+ 4x)is equivalent to expression (²2x) (2x + 3)is equivalent to expression 3x² + 5x - 7
answered
Nov 10, 2023
Mathematics
high-school
2
votes
92.4k
views
In line 1, the writer uses the phrase “melancholy object” primarily to…
answered
Sep 28, 2023
Advanced Placement (AP)
high-school
6
votes
140k
views
A person swings a rock around on a string, causing it to sweep out in a circle of radius 0.90 m. If the rock travels at a constant speed of 5.1 m/s, what acceleration does it experience?
answered
Sep 3, 2023
Physics
college
1
vote
174k
views
Rob needs to mix 4.5 liters of liquid fruit punch concentrate with 0.5 liters of water to make fruit punch. Rob has 13.5 liters of fruit punch concentrate. How much fruit punch can he make?
answered
Jan 28, 2023
Mathematics
high-school
6
votes
4.1k
views
Use Law of sines to solve for this problem. Round your answer to the nearest TENTH.
answered
Jan 27, 2023
Mathematics
college
5
votes
7.0k
views
MMA-A Unit 3 packet answer key? Lmk
answered
Dec 17, 2022
Mathematics
high-school
7
votes
150k
views
During January, Dream House Builders, Inc. incurred $550 of actual indirect materials costs, as supported by materials requisitions. Complete the following journal entry by selecting the account names
answered
Sep 1, 2022
Business
college
6
votes
71.5k
views
Evan paid $15.00 for 5 cans of juice. what is the price per can of juice?
answered
Aug 30, 2022
Mathematics
high-school
4
votes
215k
views
¿Qué es lo más importante que necesitas cuando viajas a un país diferente? O pasaporte O maleta o boleto O viajar
answered
Jun 1, 2022
Spanish
college
3
votes
233k
views
You are trying to convince your classmates to each donate $5 to a charity which rescues abandoned animals using ethos
answered
Apr 18, 2022
English
college
7
votes
93.4k
views
Why might Spiegelman have titled chapter 1 “Mauschwitz”?
answered
Feb 19, 2022
English
high-school
8
votes
63.7k
views
Explain why short bursts of light during the dark period caused the Xanthium strumarium plant to not grow.
answered
Jan 25, 2022
Biology
college
4
votes
21.7k
views
Georgia is 7 years younger than 5 times the age of her daughter, Veronica. Veronica will be 14 in 6 years. Part A Write and evaluate an expression to show Veronica’s age. Enter the correct answers in the
answered
Jan 24, 2022
Mathematics
college
6
votes
17.8k
views
Part A: If (26)x = 1, what is the value of x? Explain your answer. (5 points) Part B: If (50)x = 1, what are the possible values of x? Explain your answer. (5 points)
answered
Jan 9, 2022
Mathematics
high-school
2
votes
170k
views
Is this an absolute value graph? Is it a reflection of its parent graph? This graph shifted _ by _ units.
answered
Dec 9, 2021
Mathematics
high-school
3
votes
226k
views
What country replace France in the late 1800 as the dominant land power in Europe
answered
Nov 30, 2021
Geography
college
3
votes
118k
views
Two curves on a highway have the same radii. However, one is unbanked and the other is banked at an angle θ. A car can safely travel along the unbanked curve at a maximum speed v0 under conditions when
answered
Nov 7, 2021
Physics
high-school
4
votes
24.6k
views
What is the mean of this sample, which consists of 10 values randomly selected from the table? 7+ 100 + 1 + 3 + 7 + 10 + 15 + 12 + 17 + 38 Mean = 10 100 The mean of the third sample is
answered
Oct 26, 2021
Mathematics
college
3
votes
156k
views
It costs $25.25 for a ticket to the annual garlic festival. If Shelby wants to go with three of her friends, how much money they need for the tickets? 1. $50.50 2. $75.75 3. $101.00 4.$127.50
answered
Oct 23, 2021
Mathematics
middle-school
5
votes
186k
views
For an answer to be complete the units need to be specified.why?
answered
Sep 28, 2021
Physics
college
3
votes
170k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
6.5m
questions
8.7m
answers
Search QAmmunity.org