menu
QAmmunity.org
Answers by Alexqinbj
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Answers by Alexqinbj
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Alexqinbj
Filter
User Alexqinbj
Recent activity
All questions
All answers
consider the following statement "Sir,we are not weak, if we make proper use of the means which the God of nature hath placed in our power"(149) what means is henry referring to?
answered
Jul 29, 2023
English
high-school
4
votes
191k
views
Nation influences its people and the work of people also influences the nation.
answered
Jul 8, 2023
English
high-school
3
votes
206k
views
How did Lamarck influence Darwin? How was Darwin's view of evolution different than Lamarck's?
answered
Jul 3, 2023
Biology
high-school
7
votes
94.3k
views
Sarah bought a new lip gloss. It cost $8.99 plus 5% tax. How much did she pay for the lip gloss?
answered
Jun 29, 2023
Mathematics
high-school
4
votes
234k
views
The nth term of a sequence is given by 3n + 7. Write down the fifth term of this sequence. I
answered
Dec 16, 2022
Mathematics
high-school
1
vote
7.5k
views
The _____is a measure of the number of waves that pass a point in a given amount of time
answered
Aug 19, 2022
Chemistry
high-school
4
votes
176k
views
Indicate whether the following statements are true or false: a) Viruses protection programs only scan a computer's data for harmful viruses. True or False? b) Software piracy is the authorised distribution
answered
Aug 4, 2022
Computers and Technology
high-school
3
votes
205k
views
What makes shakespeare a good writer
answered
Jun 10, 2022
English
college
5
votes
230k
views
How did the development of the factory system encourage urbanization?
answered
May 11, 2022
History
high-school
5
votes
180k
views
(((ASAP))) David has a hose that is 27 ft long. He wants to cut it into two pieces so that the longer piece (y) is 3 ft more than 2 times the length of the shorter piece (x). Choose the two equations that
answered
May 6, 2022
Mathematics
college
9
votes
22.4k
views
Mi familia.....grande, son eres es sois
answered
Feb 7, 2022
Spanish
college
4
votes
225k
views
The atomic mass number of copper is A=64. Assume that atoms in solid copper form a cubic crystal lattice. To envision this, imagine that you place atoms at the centers of tiny sugar cubes, then stack the
answered
Jan 1, 2022
Physics
college
3
votes
211k
views
Is 1/2 a rational or irrational number
answered
Dec 13, 2021
Mathematics
high-school
3
votes
69.1k
views
LoL please help math is giving me a mathake
answered
Oct 29, 2021
Mathematics
middle-school
3
votes
883
views
Use the following information to answer the following question. In those parts of equatorial Africa where the malaria parasite is most common, the sickle-cell allele constitutes 20% of the ? hemoglobin
answered
Sep 12, 2021
Biology
high-school
4
votes
172k
views
3. Solve for x: 2x - 8 > 4x + 1
answered
Aug 29, 2021
Mathematics
high-school
3
votes
132k
views
PLZ HELPPP!!! complete the t-table
answered
Aug 2, 2021
Mathematics
high-school
6
votes
169k
views
The values of x and y vary directly and when x=14 y=21. Write an equation to represent the direct variation
answered
Jun 23, 2021
Mathematics
middle-school
3
votes
134k
views
What will most likely happen to the population of moths in this habitat? The population of moths will eventually become extinct. The population of light moths will increase due to a selective pressure.
answered
Jun 11, 2021
Biology
middle-school
3
votes
28.5k
views
Using the following prices, calculate the unit price to determine how much it would cost for 5 containers of yogurt and 3 containers of applesauce. $4.29 for 6 containers of yogurt $3.39 for 8 containers
answered
May 24, 2021
Mathematics
high-school
5
votes
210k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.9m
questions
7.8m
answers
Search QAmmunity.org