menu
QAmmunity.org
Questions by AlexBrand
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Questions by AlexBrand
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by AlexBrand
Filter
User AlexBrand
Recent activity
All questions
All answers
Sophocles chose to recall events of Laius's death rather than portray them. What is the effect of this structural decision?
asked
Dec 5, 2023
English
high-school
1
answer
24
votes
85.9k
views
Subtract the radical expression. Simplify if needed.
asked
Sep 5, 2023
Mathematics
college
1
answer
24
votes
46.0k
views
There are 252 pieces of candy in a 14-ounce jar. how many pieces of candy are there per ounce in the jar?
asked
Jun 7, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
160k
views
How do you determine if something is living
asked
Nov 13, 2022
Biology
high-school
1
answer
1
vote
171k
views
Four tomatoes and eight avocados cost $10. Six tomatoes and fourteen avocados cost $17. Part A: Determine the price for a single tomato and a single avocado. Part B: Analyze your results to determine if
asked
Sep 1, 2022
Mathematics
college
1
answer
24
votes
123k
views
Write the explicit equation for -12,-1,10,21,32
asked
Aug 19, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
22
votes
224k
views
The quotient of a number and two, increased by five, is 3.
asked
Jun 13, 2022
Mathematics
college
1
answer
2
votes
160k
views
What is a Hip Flexer and an IT Band?
asked
Jun 8, 2022
Health
high-school
1
answer
8
votes
226k
views
Leon has to drive 36 miles to work. If he can average a speed of 48 miles per hour, about how long does it take him to get to work each day? (Hint: Use the formula d = rt.) 1. a quarter of an hour 2. three-fourths
asked
Feb 3, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
1
vote
115k
views
Please help me how do i solve this
asked
Oct 20, 2021
Chemistry
high-school
1
answer
4
votes
218k
views
A package of 12 pens costs $3.84. What is the cost per pen?
asked
Oct 12, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
1
vote
14.5k
views
A civil-rights group formed to give younger blacks more of a voice in the civil rights movement. The principal channel of student commitment in the United States to the Civil Rights Movement during the
asked
Oct 8, 2021
History
high-school
1
answer
4
votes
61.3k
views
A Graph A B. Graph B C. Graph C D. Graph D
asked
Jun 18, 2021
Biology
high-school
1
answer
0
votes
41.7k
views
Can a treaty appeal a law
asked
May 7, 2021
History
middle-school
1
answer
1
vote
110k
views
What do roger fry and Clement Greenberg have in common
asked
Apr 4, 2021
Arts
middle-school
2
answers
2
votes
43.7k
views
Why are young people who grow up in a military community more likely to enlist than teens who grow up in other areas?
asked
Jan 27, 2021
English
college
2
answers
0
votes
201k
views
Jamie ran 18.6 miles in 3 hours. How far can she run in a given amount of time, if she runs at a constant rate? A.)Represent this situation with a graph. B.)What is the constant of proportionality? How
asked
Jan 14, 2021
Mathematics
middle-school
2
answers
4
votes
161k
views
Scientists in ancient Greece believed that
asked
Dec 25, 2020
History
middle-school
2
answers
0
votes
197k
views
Olivia agrees that she will bring Desiree a cherry pie every Monday for one month in exchange for $15 per week. Olivia delivers a pie to Desiree for four weeks, and Desiree pays her each time. Olivia continues
asked
Oct 12, 2020
Social Studies
high-school
1
answer
1
vote
233k
views
Imagine that you are exercising together at a gym. Your friend suddenly gets sprained, and it is clear that he or she has suffered ankle sprain. Luckily you know exactly what has happened. Explain how
asked
Aug 28, 2020
Health
middle-school
2
answers
0
votes
65.2k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.2m
questions
6.8m
answers
Search QAmmunity.org