menu
QAmmunity.org
Answers by Albin Antony
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Answers by Albin Antony
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Albin Antony
Filter
User Albin Antony
Recent activity
All questions
All answers
78) To tune middle C on a piano, a tuner hits the key and at the same time sounds a 261-Hz tuning fork. If the tuner hears 3 beats per second, what are the possible frequencies of the piano key?
answered
Jul 11, 2023
Physics
college
2
votes
138k
views
Find the volume of a right circular cone with hemisphere. Cone is 18 cm in height and radius of cone and hemisphere is 8 cm. Please help.
answered
Jun 14, 2023
Mathematics
college
4
votes
215k
views
Solve form. 2m - p = 11f
answered
Apr 23, 2023
Mathematics
college
4
votes
191k
views
Which is the best of -3/5) (17 5/6)?
answered
Mar 6, 2023
Mathematics
middle-school
5
votes
145k
views
1 Look at the expression below. Tell whether each statement about its value is True or False. 1/x (137+87)
answered
Feb 22, 2023
Mathematics
college
10
votes
146k
views
What do Coronary artery and coronary veins connect the heart with
answered
Nov 28, 2022
Biology
high-school
10
votes
219k
views
Which set of ordered pairs represents y as a function of x?
answered
Nov 16, 2022
Mathematics
college
11
votes
184k
views
Please help me im not understanding this...
answered
Oct 13, 2022
Social Studies
high-school
3
votes
63.6k
views
Which Greaser's parents beat him and did not care about him? Steve Ponyboy Johnny Dally
answered
Sep 23, 2022
English
high-school
8
votes
149k
views
Write the answer in simplest form 3/8 + 1/6
answered
Mar 2, 2022
Mathematics
college
3
votes
141k
views
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound? a $8 per pound b $5 per pound c $35 per pound d $0.125 per pound
answered
Oct 25, 2021
Mathematics
high-school
4
votes
172k
views
All single digit prime numbers are odd
answered
Oct 23, 2021
Mathematics
high-school
1
vote
234k
views
This is due ina hour and I need help??!
answered
Oct 23, 2021
Mathematics
college
0
votes
159k
views
1) In the year 2010, Shaniya invested $1 in the stock market. In the year 2022, her $1 was worth $2. In the year 2034, it was worth $4. In the year 2046, it was worth $8. How much will Shaniya's investment
answered
Sep 20, 2021
Mathematics
high-school
5
votes
120k
views
Deep Mines has 43,800 shares of common stock outstanding with a beta of 1.54 and a market price of $51 a share. There are 10,000 shares of 7 percent preferred stock outstanding with a stated value of $100
answered
Aug 17, 2021
Business
college
3
votes
232k
views
Complete explanation of water the graph represents a proportional or a non-for pusher liner relationship
answered
Jun 24, 2021
Mathematics
high-school
1
vote
147k
views
For a dominant/recessive trait, do the offspring of identical parents always look like the parents? Explain
answered
May 30, 2021
Biology
middle-school
2
votes
97.7k
views
Escoge la conjugacion correcta en la siguiente oracion Sofia(Camina,caminaba,caminara)por el salar cuando(vio,veia,vera)al arbol de piedra
answered
Mar 29, 2021
Spanish
middle-school
4
votes
70.8k
views
Jacob works as a mechanic at an hourly rate of $36 and earns time and a half for for any overtime. Last week he worked 37 hours plus 8 hours overtime. What was his total pay? A. 1432.00 B. 43 C. 1764.00
answered
Mar 22, 2021
Mathematics
high-school
4
votes
171k
views
What are some of the symptoms of a faulty speaker?
answered
Mar 4, 2021
Engineering
high-school
5
votes
55.3k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.8m
questions
7.5m
answers
Search QAmmunity.org