menu
QAmmunity.org
Questions by Agentfll
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Questions by Agentfll
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by Agentfll
Filter
User Agentfll
Recent activity
All questions
All answers
Based on the text, what is the person’s second action?
asked
Nov 15, 2023
Spanish
high-school
1
answer
1
vote
187k
views
Why did the Spanish explore in the 1400s and 1500s?
asked
Oct 3, 2023
History
high-school
1
answer
5
votes
142k
views
The distance covered by the car is x² + 2x - 15 kilometers at (x - 3) hours. Find the Speed of the car. The length of a paper is 4 units longer than its width. If the Area of the paper is 77 square units,
asked
Feb 23, 2023
Health
high-school
1
answer
19
votes
148k
views
Jacob takes 3 4 h to fill one shelf at the supermarket. Henry can fill the shelves in half Jacob’s time. There are 15 shelves. Henry and Jacob work together. How long will it take to fill the shelves?
asked
Nov 5, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
1
vote
206k
views
Directions: Solve the problem There are 46 learners in 7-Sampaguita class consisting of 17 boys and 29 girls Express the ratio of the following With Solution
asked
Aug 11, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
17
votes
64.3k
views
What are the three branches of the federal government? Supreme Court, Congress, President jurisprudence, laws, acts executive, legislative, judicial primary, secondary, tertiary
asked
Aug 9, 2022
History
college
2
answers
21
votes
105k
views
Which of the following occupations would least likely to be subjected to seasonal employment? Select one: a. Easter Bunny. b. McDonald clown. C. Department store Santa Claus. d. Lifeguard. = McDonald clown.
asked
May 19, 2022
Business
college
2
answers
5
votes
187k
views
In a survey, a group of students were asked to name their favorite elective class. There were 15 students who chose “other." How many students participated?
asked
Dec 7, 2021
Mathematics
high-school
2
answers
2
votes
67.3k
views
Precisely Compare and contrast the history of taxation in England from the year 1377 up to the year 1698 as written by Stephen Dowell with the history taxation in Tanzania
asked
Dec 6, 2021
History
high-school
1
answer
1
vote
211k
views
Which of the following island groups is an archipelago, has glacial lakes and moraines, and has a name that means “land of fire”? A. the Guiana Islands B. the Falkland Islands C. the Galápagos Islands
asked
Dec 5, 2021
History
high-school
2
answers
2
votes
30.8k
views
A population of the Galapagos finch Geospiza fortis undergoes directional selection for larger bill size after Geospiza fuliginosa colonizes the same island. This is an example of:
asked
Sep 22, 2021
Biology
college
1
answer
0
votes
203k
views
Carter County entered into a capital lease to finance an Emergency-911 telecommunications system. The capitalized cost of the equipment was $185,000. The county made a required down payment of $25,000.
asked
Aug 24, 2021
Business
high-school
1
answer
1
vote
32.5k
views
What medicines are needed to cure a cold
asked
Jul 20, 2021
Medicine
college
2
answers
1
vote
15.6k
views
Maria calculated that she could make $18,000 over the summer. Instead she ended up making 15,000. Calculate the variance.
asked
Jun 4, 2021
Mathematics
middle-school
1
answer
2
votes
48.6k
views
- Marsha's Bakery packages cupcakes 24 to a box. She recently received an order from a local university for 2225 cupcakes. If she fill each box with 24 cupcakes, except for the last one, how many full
asked
May 5, 2021
Mathematics
college
2
answers
1
vote
233k
views
What Point of View is the necklace told from? first person second person third-person, omniscient
asked
Apr 14, 2021
English
middle-school
1
answer
0
votes
146k
views
7) Krizun Industries makes heavy construction equipment. The standard for a particular crane calls for 20 direct labor-hours at $24 per direct labor-hour. During a recent period 875 cranes were made. The
asked
Mar 24, 2021
Business
college
1
answer
1
vote
143k
views
Melissa purchased 17 gallons of gasoline for $37.23. What is the unit rate for the gasoline?
asked
Mar 22, 2021
Mathematics
middle-school
2
answers
4
votes
78.7k
views
How many grams of iron(III) oxide (Fe(OH)3) may theoretically be produced from 85.0 g FeCl3?
asked
Jan 9, 2021
Chemistry
high-school
1
answer
1
vote
203k
views
A group of students is arranging squares into layers to create a project. The first layer has 5 squares. The second layer has 10 squares. Which formula represents an arithmetic explicit formula to determine
asked
Dec 11, 2020
Mathematics
middle-school
1
answer
1
vote
121k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.3m
questions
6.9m
answers
Search QAmmunity.org