menu
QAmmunity.org
Answers by Abolfoooud
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Answers by Abolfoooud
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by Abolfoooud
Filter
User Abolfoooud
Recent activity
All questions
All answers
Type the correct answer in the box. Use numerals instead of words. If necessary, use / for the fraction bar. At the farmers market, Nathaniel buys two dozen oranges at $3.50 per dozen, four kilograms of
answered
Aug 16, 2021
Mathematics
college
4
votes
163k
views
A goal of the Great Peasants’ Revolt was
answered
Jul 24, 2021
History
college
7
votes
141k
views
1. What are the key postulates of cell theory?
answered
Jul 21, 2021
Biology
high-school
5
votes
120k
views
Heat from the sun strikes the upper atmosphere in which form of energy? A electrical ions B solar wind C radiation D mechanical waves
answered
Jul 2, 2021
Biology
middle-school
3
votes
4.7k
views
A popular form of government around the world (due to the British influence), this system mixes the legislative and executive branches and powers. This form of government can be the Westminster type of
answered
May 30, 2021
History
middle-school
2
votes
80.9k
views
You are assigned to speak to a large group about your experiences in high school. What can you do in your preparation to address your audience effectively? Please give at least 4 or 5 specific examples.
answered
Mar 1, 2021
English
high-school
3
votes
163k
views
3. Which TWO answer choices show how an urban legend is spread?" (10 Points) O word of mouth o social media O historical lectures O political speeches
answered
Feb 26, 2021
English
high-school
2
votes
62.1k
views
100 is 10 times much as
answered
Jan 21, 2021
Mathematics
college
3
votes
15.5k
views
A 2-pint bottle of dish soap costs $9.44. What is the price per cup?
answered
Jan 15, 2021
Mathematics
middle-school
3
votes
139k
views
A piece of paper measures 8.5 inches by 11 inches. Mrs. Wickowitz wants to hang paper on a bulletin board that has a height of 24 inches and an area of 1,728 square inches. Which inequality best represents
answered
Apr 14, 2020
Mathematics
college
3
votes
217k
views
3. About 200 years ago, Robert Malthus, an English economist, predicted that because population increases exponentially, whereas food supplies increase arithmetically, population would soon outstrip available
answered
Apr 7, 2020
Geography
college
4
votes
216k
views
May someone please help me get this question?? It would mean a lot to me if you could stop by and answer this for me >~<
answered
Mar 18, 2020
Mathematics
middle-school
2
votes
38.8k
views
If 10% of a number is 7, what is 80% of the number?
answered
Jan 18, 2020
Mathematics
middle-school
3
votes
9.0k
views
Kaden Co. sells merchandise on credit to Jase Co. for $9,600. The invoice is dated July 15 with terms of 1/15, net 45. If Jase Co. chooses not to take the discount, by when should the payment be made?
answered
Jan 10, 2020
Business
high-school
4
votes
80.6k
views
Page:
« prev
1
2
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.1m
questions
6.7m
answers
Search QAmmunity.org