menu
QAmmunity.org
Answers by AaronF
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Answers by AaronF
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Answers by AaronF
Filter
User AaronF
Recent activity
All questions
All answers
Jason logged into a banking website. A few hours later, he found that money from his account had been transferred to another account without his knowledge. What type of attack did Jason become a victim
answered
Dec 19, 2021
Computers and Technology
middle-school
2
votes
138k
views
Sixty-six subtracted from a number p
answered
Nov 16, 2021
Mathematics
high-school
4
votes
27.4k
views
Jasmine owned rental real estate that she sold to her tenant in an installment sale. Jasmine acquired the property in 2006 for $400,000; took $178,000 of depreciation on it; and sold it for $210,000, receiving
answered
Jul 5, 2021
Business
college
2
votes
47.4k
views
En las olimpiadas matemáticas,la hora de inicio del evento se expresa en una ecuación simple: 2x+6=x+17 ¿A qué hora empezó el evento?
answered
Jun 12, 2021
Mathematics
high-school
3
votes
77.1k
views
HELP! how did the agricultural revolution help prepare Britain for the industrial revolution? a. the enclosure movement lead to Many people moving to urban areas looking for work; factories were able to
answered
May 3, 2021
History
high-school
3
votes
75.8k
views
Here is the question I need help with.
answered
Apr 21, 2021
Mathematics
middle-school
1
vote
217k
views
What is the correct factorization of x^2 - 2x - 15?
answered
Feb 23, 2021
Mathematics
college
2
votes
49.6k
views
Show all work to multiply (3+ V16)(6- 64).
answered
Sep 29, 2020
Mathematics
middle-school
0
votes
174k
views
ATP is a molecule that stores __in its phosphorus bonds
answered
Jul 31, 2020
Biology
middle-school
2
votes
202k
views
Which factor must a country consider before deciding to join the United Nations? O A. Whether it is willing to follow international laws set by the UN O B. Whether it is able to supply enough troops to
answered
Jun 8, 2020
History
high-school
3
votes
50.8k
views
If a half gallon of milk costs $1.28 what is the cost per pint
answered
May 9, 2020
Mathematics
middle-school
1
vote
137k
views
Which product is negative? (a) 6 • (-2) • (-3) • 1 (b) -3 • (-4) • ( 9) • 0 (c) -7 • ( 3) • ( 5) • ( 8) (d) -2 • (-4) • 8 • (-1)
answered
Mar 31, 2020
Mathematics
middle-school
1
vote
169k
views
Pleas help me this is my last question
answered
Feb 13, 2020
Mathematics
college
5
votes
153k
views
Are Bright Bulbs at 4 for $2.48 or Bueatiful Bulbs at 6 for $3.54 a better buy?
answered
Dec 15, 2019
Mathematics
middle-school
0
votes
223k
views
PLEASE HELP ASAP!!! CORRECT ANSWER ONLY PLEASE!!! I CANNOT RETAKE THIS!!
answered
Dec 14, 2019
Mathematics
high-school
4
votes
110k
views
A cone shaped cup has a radius of 3 inches and a height of 7 inches. What is the volume in cubic inches for the cup? Use 3.14 for π.
answered
Dec 13, 2019
Mathematics
high-school
4
votes
193k
views
A new car has a sticker price of $24,750, while the invoice price paid on it was $21,950. What is the dollar amount of markup?
answered
Nov 27, 2018
Mathematics
high-school
3
votes
93.8k
views
Tsunami waves are almost the same as ripples caused by throwing a rock into a pond. what is the major difference between the two?
answered
Oct 23, 2018
Physics
high-school
6
votes
58.6k
views
Which of the following is NOT true of viruses? A. They usually infect specific types of cells. B. They're nonliving particles. C. They reproduce on their own without hosts. D. They're able to crystallize.
answered
Jun 26, 2018
Biology
high-school
4
votes
231k
views
n the figure, a pair of parallel lines is cut by a transversal. What is the measure of angle B if the measure of angle C is 35°?
answered
May 16, 2018
Mathematics
middle-school
5
votes
205k
views
Page:
« prev
1
2
3
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Search QAmmunity.org