menu
QAmmunity.org
Recent activity by Aaron Sherman
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Recent activity by Aaron Sherman
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Recent activity by Aaron Sherman
Filter
User Aaron Sherman
Recent activity
All questions
All answers
Plssss help! this due today..
answered
Dec 23, 2023
English
middle-school
2
answers
175k
views
Convert: 5,928 milliliters = ______ liters 0.5928 liters 5,928,000 liters 592.8 liters 5.928 liters
asked
Nov 27, 2023
Mathematics
college
2
answers
32.7k
views
PLEASE HELP PLEASE HELP!!!! You run m miles on Monday, the same amount on Tuesday, and 3 miles on Wednesday. Write an expression in the simplest form that represents the total amount in each situation.
answered
Nov 17, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
108k
views
Let f(x) = 4x - 9, what is the equation for f^-1(x)
asked
Nov 5, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
131k
views
Solve for x 1(x+6) - 3 =4(x + 2)
answered
Jun 18, 2023
Mathematics
college
2
answers
15.3k
views
What is the name of the process that plants use to remove carbon dioxide from the atmosphere?
asked
Jun 11, 2023
Biology
high-school
2
answers
204k
views
Use the rules of significant figures to answer the following question.67.31 - 8.6 + 212.198A. 270.908B. 271C. 270.9D. 270
answered
Feb 11, 2023
Mathematics
college
1
answer
41.9k
views
What are the two basic beliefs of Confucianism?
asked
Jan 26, 2023
History
high-school
1
answer
110k
views
Question 6 Which sentence contains a fragment? a. I had ice cream on my shopping list. But forgot to buy it. My family was not happy with me. b. I had ice cream on my shopping list, but forgot to buy it.
asked
Jan 25, 2023
English
college
1
answer
204k
views
This is a picture of a plant cell. Select all organelles listed here that you would also find in an animal cell. Choose all that apply: 12 8 4 1 2
asked
Jan 11, 2023
Chemistry
middle-school
2
answers
7.8k
views
Help ASAP Please! Accounting class! Lorge Corporation has collected the following information after its first year of sales. Sales were $1,575,000 on 105,000 units; selling expenses $250,000 (40% variable
answered
Dec 25, 2022
Business
college
2
answers
194k
views
The match wass.......live all over the worl
asked
Dec 17, 2022
English
high-school
1
answer
97.0k
views
Write an equation of the line passing through the point (3,2) and is parallel to the line y=\frac{1}{3}x-3 need answer ASAP
asked
Nov 14, 2022
Mathematics
high-school
1
answer
206k
views
Read the excerpt from "Healthy Eating." She can also scan food to determine whether she’s met her daily need. "So after I have breakfast and lunch, and if I’ve had too many carbs, by dinner I know I have
answered
Oct 28, 2022
History
college
2
answers
206k
views
First person to answer this correctly gets Branilist!
answered
Sep 16, 2022
Mathematics
high-school
2
answers
42.4k
views
Victor buys four chairs to place around his dining room table. He pays a total of $88. What is the unit price?
asked
Aug 19, 2022
Mathematics
college
1
answer
64.1k
views
When did Congress pass the Sherman Antitrust Act? What did the Sherman Antitrust Act seek to do?
answered
Jul 2, 2022
History
high-school
2
answers
118k
views
If the speed of an object does NOT change, the object is traveling at a constant speed increasing speed decreasing speed
asked
Jun 13, 2022
Physics
college
1
answer
129k
views
Daniel bought a cell phone for $48, a service plan for $16.65, and a pocket protector for the phone for $18.75. How much did he spend?
answered
Apr 25, 2022
Mathematics
middle-school
1
answer
85.8k
views
PLZ HELP The opportunity to work at the Great House Farm, instead of the outlying 5 points fields had an unusual effect on the slaves. In several sentences describe the effect, and explain why, in your
asked
Apr 8, 2022
English
high-school
1
answer
84.2k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.1m
questions
6.7m
answers
Search QAmmunity.org