menu
QAmmunity.org
Questions by AUSteve
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Questions by AUSteve
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Questions by AUSteve
Filter
User AUSteve
Recent activity
All questions
All answers
Jake drives Go-Karts at an average speed of 2.75 laps per minute. If the relationship between the number of laps completed and numberof minutes varies directly, how long would it take him to complete 41.
asked
Dec 9, 2023
Mathematics
college
1
answer
0
votes
205k
views
A scientist has two solution , which she has labeled solution A and solution B. Each contains salt. she knows that solution A is 65% salt and solution B is 90% salt she want to obtain 180 ounces of a mixture
asked
Nov 25, 2023
Mathematics
college
1
answer
2
votes
93.1k
views
4x^2+10=11 solve equation using the square roots method
asked
May 2, 2023
Mathematics
high-school
1
answer
23
votes
120k
views
ANSWER THIS FOR MEEEEEEEE REALLY FAST PLSSSSSSSSSSSSSSSS IM SERIOUS DONT SKIP THIS QUESTION ASAPPPP HURYYYY Which of these did the Sibley Commission recommend? ending public education in Georgia creating
asked
Dec 24, 2022
Social Studies
high-school
1
answer
0
votes
197k
views
Which details from "Safari Day in Kenya” help the reader visualize the setting? Select four options. Throat parched, wind-worn and bleary Tall grasses ripple, brown and reedy, Time fades, like mist on
asked
Dec 19, 2022
English
high-school
2
answers
7
votes
95.8k
views
The united states went to war in 1812 for all of the following reasons except to.
asked
Nov 26, 2022
SAT
high-school
1
answer
0
votes
135k
views
And will get branlist The economy of ancient Rome was built on (1 point) a mining b agriculture c war d textiles Question 10 (1 point) (05.03 MC) The economy of ancient Rome did not depend heavily on (1
asked
Nov 5, 2022
Social Studies
middle-school
1
answer
4
votes
79.3k
views
WHO EVER HELPS ME WITH ALL THESE I WILL CASH APP YOU 3 DOLLARS :)
asked
Jul 4, 2022
Mathematics
college
1
answer
5
votes
32.2k
views
In they 1800's People desiring to find gold were said to have caught what?
asked
Jan 20, 2022
History
high-school
1
answer
5
votes
111k
views
Lakelyn is training for a triathlon she is practising her swiming running and biking skills so far she can swim at a rate of 250 yards every 5 minutes she can run 6 miles an hour and bike 12 miles an hour
asked
Oct 27, 2021
Mathematics
high-school
2
answers
4
votes
228k
views
I need help on this quiz from the book With a Name Like Love. Which one is the correct answer
asked
Sep 13, 2021
English
high-school
1
answer
4
votes
25.0k
views
A researcher finds that the temperature of a room (cold, mild) impacts memory; a cold room is associated with worse memory. The researcher also finds that the temperature effect varies by time of year
asked
Aug 26, 2021
Social Studies
high-school
1
answer
4
votes
207k
views
Question 3 (I-Ready) What is the slope of the line? A) 1/2 B) 1 C) 2 D) -2
asked
Jul 2, 2021
Mathematics
college
2
answers
1
vote
179k
views
Charmaine purchased a prepaid phone card for $15. Long distance calls cost 7 cents a minute using this card. Charmaine used her card only once to make a long distance call. If the remaining credit on her
asked
Jul 2, 2021
Mathematics
college
1
answer
1
vote
5.5k
views
Which choice best summarizes the outcome of redis experiment
asked
Jun 9, 2021
Biology
high-school
1
answer
4
votes
45.8k
views
Simplify 8/12 completely. 6/10 O 4/8 2/3 O 4/6
asked
Mar 17, 2021
Mathematics
college
1
answer
5
votes
22.9k
views
Mark wants to put a fence around his square yard.He knows that his yard is shaped like a square and the area of the yard is 110. What would the perimeter be
asked
Mar 12, 2021
Mathematics
high-school
1
answer
5
votes
199k
views
Determine how many atoms of pure silver will be created when 19.83 x 1023 atoms of copper are used in the following reaction: Cu + 2AgNO3 -> Cu(NO3)2 + 2Ag
asked
Nov 18, 2020
Chemistry
middle-school
2
answers
0
votes
46.8k
views
If 25 pounds of sugar costs $6.25, how much does each pound cost?
asked
Nov 10, 2020
Mathematics
middle-school
2
answers
4
votes
76.7k
views
An isosceles triangle has an angle that measures 30°. Which other angles could be in that isosceles triangle?
asked
Aug 12, 2020
Mathematics
middle-school
1
answer
3
votes
234k
views
Page:
1
2
next »
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
6.5m
questions
8.6m
answers
Search QAmmunity.org