101k views
1 vote
Susie bought 30 cookies for $12.

How would you figure out the price per cookie? How much does one cookie cost?

User Peter Tao
by
5.3k points

1 Answer

0 votes

Answer:

2.50 a cookie

Explanation:

Because you divide 30/12 and it doesnt equal a whole number because its in dollars if that makes sense

User Andreas Hunter
by
5.2k points