150k views
1 vote
It costs $4.08 for a pack of 24 pencils.

Find the unit price in dollars per pencil.
If necessary, round your answer to the nearest cent.

User UIlrvnd
by
8.3k points

2 Answers

6 votes

Answer:

0.20

Explanation:

4.08$÷24pencils=0.17cent and nearest cent 20

User HilaD
by
7.9k points
7 votes
17 cents per pencil
Work: $4.08 ÷ 24=0.17
$0.17
User Rakhi Dhavale
by
8.6k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories