Answer:
37.8
Explanation:
The distance is the addition of all sides of the figure. Then, we need to find the length of the diagonal (d). To do that we have to make a right triangle with height (h) = 5 m. Given that the top length is 12 m and the bottom length is 15 m, the base (b) of the triangle is 15 - 12 = 3 m.
Using Pythagorean theorem:
d² = h² + b²
d² = 5² + 3²
d = √34
d = 5.8 m
Therefore, the distance he will have walked is 5.8 + 12 + 15 + 5 = 37.8 meters
Credits to:jbiain