114k views
3 votes
Elena went to a store where you can scoop your own popcorn and buy as much as you want. She

bought 10 ounces of spicy popcorn for $2.50.
1. How much does popcorn cost per ounce?
2. How much popcorn can you buy per dollar?
3. Write two different equations that represent this situation. Use p for ounces of popcorn and a
for cost in dollars.
4. Choose one of your equations, and sketch its graph. Be sure to label the axes.

1 Answer

5 votes

Answer:

for the first question divide 2.50 by 10

User Piyush Parashar
by
8.5k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.