75.6k views
3 votes
A shopper needs 24 sandwich rolls. The store sells identical rolls in 2 differently sized packages. They sell a six-pack for $5.28 and a four-pack for $3.40. Should the shopper buy 4 six-packs or 6 four-packs? Explain your reasoning.

1 Answer

1 vote

Answer:

you should get 6 four-packs

Explanation:

5.28/6= .88 dollars per roll

3.40/4=.85 dollars per roll

buying six four packs is a better price

User Mgold
by
6.3k points