Answer:

Your answer is 25% loss
Explanation:
Proof :
Given that,
A cycle was bought for ₹1,600
And it's S. P. (selling price) is ₹1,200
As the C. P. (cost price) is more than the S. P.
Therefore,
➡ Loss = C. P. - S. P.
➡ Loss = 1,600 - 1,200
➡ Loss = ₹400
And also,
➡ Loss% = loss*100/C. P.
➡ Loss% = 400*100/1,600
➡ Loss% = 25%
Hence proved :)