70.1k views
3 votes
A 2-quart carton of non-dairy creamer cost $9.52. What is the price per cup?

User Nick Briz
by
7.5k points

1 Answer

1 vote
2 pints In a quart, so there is 4 pints, 2 cups in a pint.
So 8 cups total and divide $9.52 by 8 and get $1.19 per cup
User NightFuryLxD
by
7.9k points

Related questions

asked Oct 28, 2021 147k views
Mvark asked Oct 28, 2021
by Mvark
7.6k points
1 answer
3 votes
147k views
2 answers
5 votes
41.8k views
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.