43.5k views
5 votes
An upright spring with a 96g mass on it is compressed 2 cm. When

released it travels 60 cm upwards. A) Calculate the spring constant. B)
Calculate its beginning speed when it takes off.

1 Answer

3 votes

Answer:

I only know answer A and it's 2825.28 N/m, with rounding it's 2825.5

Step-by-step explanation:

Use the m*g*h=1/2*k*x^2 equation

96*9.81*60=1/2*k*2^2

5650.56=2k

5650.56/2=2825.28N/m

User LucaMus
by
7.0k points