HELP PLEASEEEEEAt store A, rulers are sold individually. The cost y of x rulers is
represented by the equation y = 0.95x. The costs of rulers at store B
are shown in the table.
Number of Rulers (x)
Cost (y)
5 10
15 20
$4.60 $9.20 $13.80 $18.40
Which of the following statements is true?
A.
The rulers at store A cost more.
B. The rulers at store A cost $0.90 each.
C. The rulers at store B cost $0.90 each.
D. The rulers at store B cost more.