99.3k views
5 votes
A package of 6 pairs of insulated gloves costs 38.34. What is the unit price of the pairs of gloves?

1 Answer

5 votes

Answer:

6.39

Explanation:

divide the total cost by the total amount of the item for the unit price:

38.34/6=6.39

User Gillie
by
5.3k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.